İran, ABD ile uçacak!

İran ve ABD arasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun ardından yaşanan yakınlaşma, iki ülke arasındaki direkt uçuşların başlamasına ön ayak oluyor. ABD Başkanı Barack Obama ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasındaki telefon görüşmesinin ardından Ruhani, direkt uçuşların başlaması için yardımcılarına çalışma talimatı vermişti. Bunun üzerine İran Havacılık Kurumu Başkanı Hamid Rıza Pehlivani, İran ve ABD arasında uçak seferlerinin başlatılmasına hazır olduklarını, hükümetin talimatını beklediklerini açıkladı.

1979’dan bu yana yoktu

Pehlivani, “Birçok farklı noktaya uçak seferleri için gerekli çalışmalar yapıldı. Hükümetten talimat gelmesi durumunda, ABD’ye direkt uçak seferleri için gerekli adımlar atılacaktır” dedi. 1979’daki İran devrimi sırasında Amerikan Büyükelçiliği’nde yaşan rehine krizinden bu yana iki ülke arasında direkt uçuş gerçekleştirilmiyordu.

İran’la nükleer silah müzakerelerin tekrar başlayacağı bir dönemde, Obama AP haber ajansına verdiği röportajda İran’ın nükleer silah üretiminden “sadece bir yıl ya da daha fazla uzak” olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki buzların erimesine temkinli yaklaşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise İran ile diplomasinin geliştirilmesine karşı çıkmadıklarını, ancak nükleer silah hedefinden tamamen vazgeçene kadar yaptırımların devam etmesini söyledi.

Kirchner’e beyin kanaması şoku

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner’in beyin kanaması geçirdiği açıklandı. Kirchner beyninde biriken kan nedeniyle önümüzdeki bir ay boyunca görev yapamayacak. Doktorların bir ay çalışmamasını önerdiği Kirchner’in geçen ağustos ayında başına bir darbe aldığı ancak o dönemde beyin kanaması tespiti yapılmadığı belirtildi. 60 yaşındaki devlet başkanı iznine denk geldiği için 27 Ekim tarihindeki ara seçim kampanyasında da yer alamayacak.
Yerini yardımcısı aldı
12 Ağustos’ta ön seçimlerden bir gün sonra, başına darbe alan Kirchner’in yerini ise açıklama sırasında Brezilya’da resmi bir ziyarette bulunan Başkan Yardımcısı Amado Boudou aldı. Boudou, ziyaretini yarıda kesip ülkeye dönerek başkan vekilliği görevine başladı. 2007’den bu yana iktidarda olan Kirchner kalp krizi sonucu 2010’da yaşamını yitiren eski Devlet Başkanı Nestor Kirchner’in eşi. Kirchner’e geçen yıl tiroit kanseri teşhisi koyulmuştu. Fernandez, tanının koyulmasından birkaç gün sonra, tiroit bezinden ameliyat edilmişti.

 

Bir önceki yazımız olan Gizem Akhan’ın ailesi konuştu başlıklı makalemizde Aktivist, Gizem Akhan ve Gizem Akhan Greenpeace hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *