Irak petrolü Türkiye’ye sıkıntılı geliyor!

Kuzey Irak’tan çıkan petrolün, Irak merkezi hükümetinin onayı olmadan Ceyhan’a akmaya başlaması, ABD ve Irak’ı harekete geçirdi.
ABD’den Kürt yönetimine ‘Merkez’den bağımsız hareket etmeyin’ uyarısı gelirken Irak yönetimi ise yapılan işin “kaçakçılığa” eşdeğer olduğunu iddia etti. Kuzey Irak yönetimi ise Ceyhan’da bir rafineri kurularak çıkan petrolün işlenmesi formülünü ortaya attı. Türkiye ile Kürt Bölgesel Yönetimi’nin anlaşması ile yeni yapılan 240 kilometrelik boru hattından Ceyhan’a Kuzey Irak petrolü pompalanmaya başlandı. Şu anda 2 milyon varil petrol Ceyhan’da birikirken, şubatta 4 milyon varil daha gelmesi, yıl sonuna kadar ise aylık petrol arzının 10 – 12 milyon varile çıkması planlanıyor.

Uyarı Biden’dan geldi
ABD ile Avrupa Birliği, Kuzey Irak petrolünün Irak merkezi hükümetinin onayı dışında Batı’ya akmasını istemiyor. Bu konuda en somut uyarı ABD’den geldi. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden önceki gün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile telefonda görüştü. Görüşmeyle ilgili Washington’dan yapılan açıklamada, “Başkan Yardımcısı, Bağdat ve Ankara’daki liderlerle yaptığı gibi, Barzani’yi enerji ihracatı ve gelirlerin paylaşımı konusunda ileriye doğru ortak bir yol bulmaya çağırdı” denildi. Böylece ABD Kürt yönetimine, yeraltı kaynakları konusunda merkezi hükümetle mutabakat aranması gerektiği uyarısında bulunmuş oldu. ABD, benzer bir öneriyi geçtiğimiz dönemde Türkiye’ye de dolaylı olarak iletmişti.
Irak hükümetinin blokajı nedeniyle Batı pazarlarına çıkış yolu kapanan Kürt yönetimi, Ceyhan’da biriken petrol için “işleyip satalım” önerisini gündeme getirdi.
Kürt yönetimi, Ceyhan’a kurulacak rafineride büyük miktardaki K. Irak petrolünün işlenmesini istiyor. Bu şekilde, hem Irak merkezi hükümetinin engellemesi, hem de ABD’nin Irak merkezi hükümetinin egemenlik haklarına işaret etmesi nedeniyle Batı piyasalarına iletilemeyen K. Irak petrolü için Türkiye piyasasında alternatif pazarlama kanalı açılmış olacak.

‘İşlem başlatacağız’
Irak Petrol Bakanlığı da, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin merkezi hükümetin onayı olmadan Türkiye’ye ham petrol pompalamasına tepki göstererek, konuyla ilgili olarak yasal işlem başlatılacağını açıkladı.

Varil başına geçiş ücreti

Kuzey Irak Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Ceyhan’da biriken 2 milyon varil petrol için uluslararası şirketleri ihaleye çağırırken, bu petrolün dünya piyasalarına ne şekilde ulaştırılacağı belirsizliğini koruyor.
Kuzey Irak petrolünden varil başına transit geçiş ücreti alması planlanan Türkiye’nin de petrolün Batı’ya akmasını istediği belirtiliyor. Edinilen bilgiye göre Kürt yönetimi, ham petrolün depolandığı Ceyhan’da bir rafineri kurulmasına sıcak bakıyor. Kürt yönetimine göre bu formülle işlenerek değer kazanacak olan petrol benzin ve mazot olarak hem Türkiye piyasasına hem de Batı piyasasına akabilir. Böyle bir teklifin resmiyet kazanması halinde Türk hükümetinin nasıl bir pozisyon alacağı da merak konusu. Irak merkezi hükümetini by-pass ederek Kürt yönetiminden petrol alan Türk hükümetinin, yeni bir defacto harekete girişerek ABD hükümetinin tepkisini çekmek istemeyeceği yorumları yapılıyor.

Amerikan bankası favori

Kuzey Irak petrolünden elde edilmesi planlanan gelirin bir Amerikan bankasında toplanması düşüncesi ise ağırlık kazanmış durumda. Türkiye’nin de kabul ettiği Birleşmiş Milletler düzenlemesine göre, petrol geliri Irak’ın hangi bölgesinden elde edilirse edilsin, gelirleri ABD Merkez Bankası’na yatırılıyor. Sektör yetkilileri, petrol gelirlerinin ABD bankasında toplanması tercihinin Halkbankası’na yapılan operasyonla ilgisi olmadığını vurguladı.

Bir önceki yazımız olan HSYK görüşmelerinde yer tartışması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *