iPhone 5S mi Galaxy Note 3 mü?

Geçtiğimiz cuma BİM’de de satışa sunulan iPhone 5S’in en büyük rakipleri arasında yer alan Galaxy S4, HTC One ve Lumia 1020’ye son ve en güçlü rakip olarak eklenen Samsung’un yeni tablet-telefonu yeni adıyla “phablet” tanıtıldı: Samsung Galaxy Note 3.
iPhone 5S mi Galaxy Note 3 mü?
Operatör şirketleri tarafından 1 Kasım’da satışa sunulmaya hazırlanan iPhone 5S ve en çok ikilemde bırakan Galaxy Note 3 her ne kadar birbirine benzemese de bu iki telefon (ne kadar telefon denir artık bu cihazlara ona siz karar verin) bizi fazlasıyla düşündürüyor. Özellikle ülkemizde, büyük bir rekabet oluşacak gibi duruyor.Türkiye’de başta 3200 TL’den satışa sunulacağı belirtilen iPhone 5S’in 2300 TL (sadece BİM’deydi) olması ve Galaxy Note 3’le birlikte Samsung’un son ve en merak edilen ürünlerinden biri olan Galaxy Gear’la beraber satılması ortamı iyice kızıştırıyor.

Galaxy Note 3 ve Galaxy Gear

Galaxy Note 3 ve Galaxy Gear

Galaxy Note 3 aynı önceki modeli gibi devasa bir ekrana sahip. Cebe girmesi zor ama kullanırken özellikle de ‘multitasking‘ özelliğiyle ve kalemiyle çok kullanışlı. Buna karşın iPhone 5S daha küçük, daha hafif ve daha önce bir örneği olmayan parmak izi tanıma özelliği ile donanmış. Yeni işletim sistemi iOS 7 de aynı arayüzünden sıkılanlar için de cazip oluyor her ne kadar eksikleri azımsanamayacak kadar çok olsa da.
Galaxy Gear ile avantajlı olan Note 3 gibi…
Galaxy Note 3’ün belki en cezbedici noktası telefonun kendisi değil de onunla uyumlu olan ve telefonla beraber verilen Galaxy Gear. Geçmişten günümüze sonunda bu teknolojiye de ulaştığımızı gösteren harika bir reklamı olsa da Note 3’ü almaya karar verip saatle de çok mutlu olacağınızı düşünürken size bir anda “Yalnız saatler bize henüz ulaşmadı!” cümlesini kuran satış görevlisi her şeyi berbat ediyor.
iPhone 5S ise hâlâ operatörler tarafından satışa sunulmadığı için harikalar diyarında fakat o da fiyatından dolayı her zaman orada kalacak gibi gözüküyor.

Samsung Galaxy Note 3’ün tüm özellikleri
iPhone 5S ve Galaxy Note 3’ün ekran ve kamera özellikleri
Ekranı iPhone’a göre bir hayli geniş olan Galaxy Note 3’ün piksel yoğunluğu tahmin edilenin aksine iPhone’dan daha çok Ama iPhone da görüntü çok daha net ve kaliteli. 13 MP kamerası bulunan Galaxy Note 3 iPhone‘un 8 MP kamerasından elbette ki çok daha güzel fotoğraflar ve videolar çekebiliyor. Fakat Apple bu kez kameraya ‘Slow motion‘ ve ‘Burst mode‘ ekleyerek hem yavaş çekimde videolar çekebilmeyi hem de en iyi kareyi yakalamayı hedeflemiş. Ayrıca çift flaşlı bu kamera artık bildiğimiz cep telefonu kameralarından birkaç adım daha önde. Kamera konusunda ayrıca iPhone’da telefonun yanında bulunan ses kısma tuşuyla fotoğraf çekebilirken Note 3 böyle bir şeye yine gerek duymamış.

Samsung'un Phablet'i Galaxy Note 3

Samsung’un Phablet’i Galaxy Note 3

iPhone 5S ve Galaxy Note 3’ün bellekleri
Her iki cihaz da fazlasıyla hızlı. O kadar hıza ne gerek var ki? En hızlı olan çoğu zaman en iyiyi gösterse de en kötüyü gösterdiği yerler de sayılabilir. Artık fiyatlardaki değişikliklerde baş rolü oynayanlardan birisi de telefonların bellekleri. iPhone yine 16-32 ve 64 GB olmak üzere 3 seçenek sunarken, Galaxy Note 3, 32 ve 64 GB‘lık seçenekleriyle satışta. Galaxy Note 3’e ayrıca micro SD kart da takılabiliyor fakat bir tablet olarak da kullanılan Note 3’te keşke 128 GB seçeneği de sunulsaydı diye ister istemez düşünüyor insan. Sonuçta hayatlarını bu cihazlarla idare eden arkadaşLarımız da yok değil.
Pili de kendisi gibi daha büyük olan Note 3’ün şarj süresi sanılanın aksine iPhone’un iki katı kadar dayanmıyor. Kullanılan enerji de aynı oranda artıyor. Özellikle iOS 7 ile şarjı çok daha uzun süre dayanan iPhone kendini bu konuda ezdirmemiş. Aynı iPhone 5 gibi 5S’de de alüminyum bir kasa kullanılmış ama bu yıl yeni bir renkle piyasaya sürülüyor. Samsung da renklerini çeşitlendirmiş fakat arka kapak olarak hiç de güzel olmayan deri görünümlü bir plastik kapak kullanmış.

Apple iphone 5S kamera

Apple iphone 5S’in kamerası…

iPhone 5S ve Galaxy Note 3’ün boyutları
Aslında 3-4 asgari ücret olan bu telefonları zaten koruma kılıfı olmadan kullanan sayısı yok denecek kadar az olduğundan renkleri çok da önemli sayılmaz.
Şöyle bir toparlayacak olursak her iki telefon! birbirlerinden çok farklı evet, ama iPhone 5S gerçek bir telefon olmaya daha yakın hem kolaylıkları hem boyutu ile… Ancak Note 3 hem bir tablet hem bir telefon özellikleri taşımasıyla birlikte iPhone 5S’e göre cebe daha uygun. Boyut değil fiyat olarak elbette… Yıllarca filmlerde, çizgi filmlerde izlediğimiz akıllı saatlerden biri olan Galaxy Gear ile beraber olacağı zaman elbette ki daha tercih edilesi olur saatin her ne kadar bir Pebble olmadığını bilsem ve eksiklerinin en az 2-3 jenerasyon sonra ancak giderilebileceğini düşünsem de kamerası olan bir saat kim istemez?

Ali Berhan Memişoğlu – Zete


iPhone 5S Tanıtım Videosu
Bu konu da işinize yarayabilir: Hangi Akıllı Telefonu Almalıyım?

Bir önceki yazımız olan WordPress 3.7 yayınlandı başlıklı makalemizde WordPress 3.7, WordPress indir ve wordpress türkçe hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *