İnsan kaç yaşına kadar yaşayabilir?

ABD merkezli internet dergisi Slate insan ömrünün ne kadar uzayabileceğini masaya yatıran bir makale yayımladı. Makalede insan ömrünün son 150 yıl içinde iki kat arttığı belirtilirken bilim insanları ömrün her geçen yıl daha da uzadığını ifade etti.
Geçmişte çocuk ölümlerine sıklıkla rastlanırken şu anda bu oran azalmış durumda. 1800’lerin ortasından 1900’lerin ortasına kadar meydana gelen ortalama yaş oranındaki artış temiz su, sağlıklı gıda, konforlu evler ve mikropların incelenmesine bağlanıyor. ABD’de 1900 ve 2010 yıllarındaki ölüm sebepleri karşılaştırıldığında tamamen farklı sonuçlar ortaya çıkıyor.
Buna göre, 1900’de tüberküloz, gastrointestinal enfeksiyonlar ve kuşpalazı yaygınken 2010’da bu hastalıklar ölüm sebeplerinde ilk 10’a giremiyor.

Kalp ölümleri tehlikeli
Kalp hastalıkları eski çağlardan bu yana var olmasına rağmen diğer hastalıkların daha etkili olması sebebiyle öne çıkmıyor. Tarihçiler ve bilim insanları yaptıkları araştırmalarda Mısır’daki mumyalarda atardamarları etkileyen aterosklerozla karşılaştı.
Felcin etkili olmamasının sebebi ise eski çağlarda insanların felç geçirecek kadar yaşlanmamaları olarak gösteriliyor. 1980 ve 2000 arasında kalp hastalıklarının tedavisiyle bu hastalıktan meydana gelen ölümlerin yarı yarıya azalması toplum sağlığı çalışmalarıolarak algılanıyor. Uzmanlar kalp hastalıklarının hâlâ etkin bir ölüm sebebi olduğunu vurgularken kişilerin sağlıklarına dikkat etmeleri durumunda riskin azalacağının altını çiziyor.

Genetik çalışmalar önemli
Bu günlerde bilim dünyasındaki en büyük tartışma ise insan ömrünün kaç yıl artacağı konusunda Olshansky ve Almanya’da bulunan Max Planck Nüfus Araştırmaları Enstitüsü’nden James Vaupel arasında gerçekleşiyor.
Olshansky insan ömrünün geçmiş yıllarda olduğu gibi hızlı bir artış yaşamayacağını vurgularken Vaupel konuya daha iyimser bir bakış açısı sunarak ömrün daha uzayabileceğini ifade ediyor.
Vaupel’e göre insan ömrünün belirli bir bitiş çizgisi bulunmuyor. Vaupel’in Olshansky’nin katıldığı konferanslara katılmaması ikili arasındaki tartışmanın ciddiyetini gözler önüne seriyor. Olshansky ömrün uzamasının ancak yaşlanmayla oluşan hastalıklara tedavi yöntemleri bulunmasıyla gercekleşeceğinin altını çiziyor. Olshansky, “Uzun yaşayan insanlar üzerindeki genetik çalışmalar büyük bir adım olacak. Uzun yaşamın sırrı genlerimizde” diyerek düşüncelerini özetledi.

 

Bir önceki yazımız olan Egemen güç Diyanet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *