İnekleri Koruma Bölgeleri’ne milyonluk daireler

İstanbul’dan geçen, Edirne üzerinden Avrupa yollarına bağlanan TEM’in iki yanında bulunan “İnekleri Koruma Alanları”nın tamamına lüks konutlar inşa edildi. Ediliyor.
TEM’e sıfır, otoyol manzaralı lüks konutlarda daireler milyon dolardan alıcı bulabiliyor.
TEM demek “Avrupa Otoyolu” demektir. Avrupa otoyollarının bir özelliği vardır. Otoyollarda kavşak, kesinti olmayacak. Şehir trafiği bu yolun üzerinden geçmeyecek. Çok az bağlantısı olacak.
Bizde de Karayolları TEM’i planlarken yerleşim bölgeleri dışında kalmasına özen gösterdi.
Yapılaşmamış, kırsal topraklardan geçen otoyollar için en büyük tehlike, çevredeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların otoyola çıkarak trafikte tehlike yaratması idi. Bunu önlemek için otoyolların iki yanlarında, genelde “İnekleri Koruma Alanı” diye adlandırılan geniş alanlar istimlak edildi. Tel ile çevrildi.

TEM işgal altında
Bizim yap-satçılarımız karayollarına nazır konut severler için TEM’deki tel örgülerin bitişiğine kadar binaları dikti. TEM’in iki yanı tel örgülere kadar şehirleşti. Derken TOKİ’miz, sat-yapçılarımıza hizmet arayışında, TEM ile tel örgüler arasında kalan “İnekleri Koruma Bölgeleri”ni parselleyip parselleyip satışa çıkardı.
Sonuç ortada TEM’den geçilmez oldu. TEM’in iki yanındaki konutların, işyerlerinin trafiği TEM’in üzerinde.
TEM üzerinden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden, Atatürk Havaalanı’na 2 saatte ulaşabilen kendini şanslı hissediyor.
Mahmutbey gişelerinden sonra, TEM otoyolu çevresinde, İstanbul sınırları içinde 3.5 milyon insan yaşıyor. Bunlar bağlantılı yollardan TEM’e çıkıyor.

Araçlar yürümez oldu
Şimdilerde TEM çevresinde bulunan askere ait geniş alanlar da TOKİ tarafından satışa çıkarıldı. Bu alanlarda yapılan konutların yolları da TEM’e bağlanıyor. TEM üzerinde Galatasaray Stadı yapıldı. Onun arkasındaki Ayamama Deresi yoğun yapılaşmaya açıldı. TEM’e sıfır yeni projelerin her biri 3 bin konut ve AVM içeriyor. Bu konutlarda yaşayacakların sayıları 50 bin kişi olarak tahmin ediliyor. Bu 50 bin kişinin ve AVM’lere gelip gideceklerin trafiği de TEM’e binecek.
İlginç olan, halkımızın bu trafik sorununu bilerek, TEM’in insanların sinirlerini bozan gürültüsüne aldırmayarak, yoğun araç trafiğinin egzozlarından çıkan zehirli gazın sağlığa zararını bile bile, TEM’e sıfır, otoyol manzaralı dairelere
1 milyon dolar dolayında paralar ödemeleri. Ne denilebilir! Hayırlı olsun.
Hayırlı olsun da olan, TEM’den geçerek havaalanına, işlerine ulaşmak zorunda olanlara oluyor.

Güngör Uras

Bir önceki yazımız olan Shiller’e, Nobel Ödülü yakıştı başlıklı makalemizde 2013 nobel ekonomi ödülü, Animal Spirits ve davranışsal ekonomi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *