İnci Özkasnak Özbek kimdir? Röportajda hayatını anlattı

İnci Özkasnak Özbek kimdir diye soranlardan mısınız? CNBC-e spikeri İnci Özkasnak Özbek röportajda hayatını anlattı… İşte İnci Özkasnak Özbek röportajı

Tesadüf demek çok zor bence bilinçli bir seçim. CNBC-e yöneticileri ekran yüzlerini seçerken naif, kültürlü ve sade spikerleri seçiyor. Tecrübeli bir televizyon çalışanı olarak, onları tebrik etmek istiyorum . Zira piyasaya kaliteli bir bakış açısı getiriyorlar. İnci de öyle bir meslektaşım işte. Sosyal ortamda toplamda bir ya da iki kez gördüm ve ekrana yansıyan zarafetini özel hayatında da gayet şık bir şekilde taşıdığına şahit oldum. Onu seven izleyicileri olduğuna eminim.

İşte İnci Özkasnak Özbek hakkında bilinmeyenler… Burçin Şimşek yazdı…

Yıllardır aynı kanalda devam ediyor olmak bizim sektörde az yaşanan bir durum. Nasıl bir çalışma ortamı ve yönetim var CNBC-e’de… Zira bu istikrarda çalışan kadar yönetimin de payı büyük olmalı?

Aslında çok da uzun değil, dört senedir buradayım. Benden çok uzun süredir burada olan arkadaşlarım var. Onların yıllarca hiçbir yere gitmeyi istemeden, aynı enerjiyle çalışmaya devam etmeleri benim için de büyük bir motivasyon. Yöneticilerim ve çalışma arkadaşlarım kesinlikle burada çalışmayı kolaylaştıran insanlar. Bana göre bir işyerinde en önemli şey huzur. Çoğumuz evde geçirdiğimizden daha uzun süre kanaldayız. Huzur, diyalog ve saygı varsa üzerine bir de çalıştığınız insanlarla dostluk kurabiliyorsanız uzun yıllar aynı yerde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Ekran serüvenini anlatır mısın?

Üniversiteden mezun olduğumda niyetim Ankara’da kalmaktı. KPSS sınavlarına giriyordum. Bir gün kuzenim arayıp çalıştığı aracı kurumda bana uygun bir pozisyon olduğunu söyledi. Toplandım gittim. 1.5 yıl sonunda sektörden çok memnundum, hatta SPK Lisansı alarak terfi etmiştim. Kendimi geliştirmek için başka kurumlarla görüşmeye başladım. O sırada hayatımın yönünü değiştiren bir e-postayla karşılaştım. Finans çevrelerinin üye olduğu bir e-posta grubundan gelen bir iş ilanında “Yeni açılan bir ekonomi kanalına iyi derecede İngilizce bilen bir ekran yüzü arıyoruz” yazıyordu. Daha önce böyle bir düşüncem yoktu. Çalışma arkadaşlarım bu işin bana çok uygun olduğunu, genç olduğum için en azından denemem gerektiğini söyledi. Görüşmeye gittim. Reddetmek üzere telefon açtım, telefon görüşmesinin sonunda işi kabul etmiştim. İşe başladıktan 13 gün sonra ekrandaydım.
Gelelim İnci Özkasnak Özbek’e sağlam bir eğitimin var. Uzmanlığın ekonomi üzerine, mutlaka sevdiğin için uzmanlaştın ama rakam, hesap, bütçe bir zaman sonra özellikle bir kadını bunaltmaz mı?

Üniversitede ekonomi okudum. Aslında yüksek lisans da yapmak istiyorum ama çalışma tempomdan dolayı henüz fırsat bulamadım. Eğitimim kuşkusuz yaptığım iş için bana sağlam bir temel oldu. Ama çalışma hayatı insana bambaşka deneyimler katıyor. Rakamlara gelince… Hiç bunalmıyorum. Hatta finansal piyasalar bana son derece heyecanlı geliyor. İşin sosyal tarafı ise en sevdiğim yanı. Büyüme, istihdam, para politikaları gibi konulara da çok ilgiliyim.

‘En büyük hayalim huzurlu bir hayat!’

Yeni evli sayılırsın. Zamanımızda kendi ayakları üzerinde durabilen kadınları nikah masasına oturtmak hayli zor. Neydi seni ikna eden?

Evlenme konusunda duvarlarım olmadı hiç ama kurulu düzenimden ve yalnız olmaktan da son derece memnundum. Gerçekten hayatımın sonuna kadar birlikte olmak istediğim birisi karşıma çıkana kadar evlenmeyeceğime emindim. Eşimle ilk tanıştığım andan itibaren onun benim için doğru insan olduğunu biliyordum. Hayatta en kolay karar verdiğim, en emin olduğum konu evliliğim oldu.

Elbette sen de anne olmak istersin. Bu yönde alınan bir kararınız var mı?

Henüz bir karar yok ama dediğiniz gibi ileride mutlaka isterim.
“Hayallerin nedir” diye sorarak kapayalım bu röportajı o zaman ve gerçek olmasını dileyelim.
Hayattan çok büyük beklentileri olan, aşırı hırslı bir insan değilim. Hayatımdan memnunum. En büyük hayalim sağlıklı ve huzurlu bir hayat. Ailem yanımda olsun.

İnci Özkasnak Özbek 2016

‘Alışveriş ruhun gıdası ama…’

Biz kadınlar alışveriş yaparken gerçekten kontrolü kaybedebiliyoruz sonra da aldığımız ayakkabının güzelliğiyle apartman aidatı arasına sıkışan vicdanımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Bize hem iyi giyinen hem de ekonomiyi bilen bir kadın olarak ipuçları verir misin?

Kabul etmeliyiz ki bazı durumlarda alışveriş gerçekten ruhun gıdası. Ay sonunu düşünmeden umarsızca para harcamak insanı bir süre için mutlu edebilir. Yine de “kredi kartlarına ve kredilere dikkat” derim. Şu anda Türkiye’de temel problem, tasarrufun olmayışı. İnsanlar sahip olmadıkları parayı harcıyor. Özellikle iş hayatında olan ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan kadınlar ne yapıp edip tasarruf yapmalı.

‘Seyahat etmeyi çok seviyorum’

En çok neye para harcarsın?

En fazla harcamayı eve yapıyorum. Seyahat etmeyi de çok seviyorum. İkinci gider kalemim seyahat. İş hayatına yeni başladığım zamanlarda giyime çok para harcardım. İnsanın tüketim eğilimleri de zaman içinde değişiyor.

‘Evde zaman geçirmeyi seven, neşeli biriyim!’

Özel hayatta nasıl bir insan İnci? Normalde ekranda çok kontrollü olanlar özelde deli dolu ve neşeli oluyor. Senin de var mı böyle hallerin?

Evde zaman geçirmeyi çok seven, genelde neşeli biriyim. Her şeyin en kötüsüne hazır olmak isterim ama iyimserliğimden de vazgeçmem.

İnci Özkasnak Özbek biyografisi

2000 yılında Ankara Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde İktisat eğitimi gördü. Bu süre zarfında yaz aylarında ithalat-ihracat yapan Business Services International isimli küçük bir şirkette çalıştı.

Üniversite yıllarında Hazine Müsteşarlığı’nda IMF ile İlişkiler Dairesi’nde, 2004 yılında mezun olduktan sonra da AB Genel Sekreterleriği’nde 1’er ay süre ile staj yaptı ve mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi’nin Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde AB Temel Eğitimi sertifika kursuna katıldı. 2005 yılında Fortis Yatırım’da, Uluslararası Sermaye Piyasaları biriminde ilk işine başladı. Yabancı yatırımcıların İMKB’de hisse senedi alım satım işlemlerini gerçekleştirdi.

1.5 yıla yakın çalıştığı aracı kurumda TSPAKB ‘nin sınavını kazanarak Sermaye Piyasası İleri Düzey Lisansı aldı ve Uzman Yardımcılığı’na terfi etti. Daha sonra internette, finans çevrelerinin üye olduğu bir elektronik posta grubunda gördüğü, “Yeni kurulan bir televizyon kanalına, uluslararası piyasalar sunucusu aranıyor” ilanına başvurdu.

Televizyon hayatına adım attığı Business Channel’da 7 ay gibi bir süre çalıştıktan sonra Sky Türk’e geçti. Burada önce hafta sonu haber bültenleri sonra da ekonomi editörlüğü ve Dünyanın Parası adlı ekonomi programının yapımcılığı ve sunuculuğunu üstlendi.

Sky Türk ‘te 2 yıla yakın bir süre çalıştıktan sonra CNN Türk’e geçen Özkasnak, Candaş Tolga Işık ile Yeni Gün programını sunduktan sonra; 2011 yılında CNBC-e kanalına geçerek sabah kuşağında yayınlanan “Piyasa Ekranı” programını sunmuş, 11 Ekim 2015’te yeni yayın döneminde NTV’ye geçerek Erhan Ertürk’le birlikte öğle kuşağı haberlerini sunmaktadır.

inci özkasnak özbek eşi Ahmet Özbek

İnci Özkasnak Özbek’in eşi kim?

İnci Özkasnak Özbek, Leb-i Derya ve Ferahfeza’nın ortağı Ahmet Özbek ile evli…

Bir önceki yazımız olan Enver Aysever röportajda hayatını anlattı başlıklı makalemizde Aykırı Sorular, CNNTürk ve Enver Aysever hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *