İnce belli çay bardağının tarihi

Türk çayının ayrılmaz parçası, canımız ciğerimiz ince belli çay bardağı. Peki gündelik hayat içerisinde sürekli yan yana olduğumuz çay bardaklarının şahı ince belli çay bardağının pek ilginç hikayesini biliyor musunuz?
Türk tarzı çay bardağının ilk kez kimin tarafından tasarlandığı konusunda net bir bilgi yok. Yalnızca Hoca Ali Rıza’nın Semaver adlı tablosunda çay bardağı öğesine rastlıyoruz. Hoca Ali Rıza’nın vefat tarihinin 1930 yılını gösterdiği göz önüne alındığında, ince bellinin yaklaşık 80 küsur yıldır hayatımızda var olduğunu varsayabiliriz.

İNCE BELLİNİN DOĞUŞU

Cam bardak, 1850’li yıllarda Avrupa’da başlayan Sanayi Devrimi sonrasında gelişen cam sanayisi ile ortaya çıktı. Sapı, ayağı ve kulpu olan Avrupa formundaki çay bardaklarının maliyeti de yüksek oluyordu. Beykoz’da 1900’lü yıllarda kurulan cam fabrikasında ilk kez sapsız, ayaksız ve kulpsuz cam bardak üretildi. Ve bugünkü ince belli çay bardağı formuna yakın bir bardak üretilmiş oldu.
Lale biçimini andıran bu yeni formdaki cam bardak aslında bir tasarımdan çok, bilimsel bir arayışa yakındı. Çünkü Avrupa formundaki cam bardağı çok masraflıydı; ince belli bir bardak çok daha ekonomik olurdu. Avrupa tipindeki cam bardaklardan çok uzak bir yapıda olan ince belli çay bardağı, yapı olarak hem eli hem de içi ısıtma görevi görmekteydi. Bardağın soğuk havalarda direkt avuç içinde, sıcak havalarda ise iki parmakla tutulması, ince bellinin bir tür ihtiyaca yönelik çalışma olduğunu göstermektedir.
İnce belli çay bardağına ihtiyaca yönelik bir bardak denmesinin diğer bir sebebi de Türk kültüründe önemli bir yer tutan çayın bu millete verdiği hazdır. Çay, Türkler için oldukça önemli bir içecektir ve çaydan zevk almak önemlidir. Bu yüzden ince belli bardağın da çay içme zevkini her duyu için üst seviyede yaşanır hale getirmesi gereklidir.

İNCE BELLİ BARDAĞIN MARİFETLERİ

-İnce belli bardak, ince camdandır ve şeffaftır. Çünkü çayın rengini görmek isteriz.
-İnce belli bardak şeffaftır çünkü demin ayarını görmek önemlidir.
-İnce belli bardakta kullanılan camın, çay kaşığının çıkardığı o tiz sesi vermesi gerekir.
-İnce belli çay bardağının orta kısmının ince olması alt kısmın avuş içine tam oturmasını sağlar. Böylece çayın sıcaklığını önce avuşta sonra da yürekte hissederiz.
-İnce belli bardakların ağız kısmı geniştir. Çünkü alt kısımda sıcak muhafaza edilen çayı ağız kısmında soğutup çayın ağzı yakmamasını sağlar.
-Günümüzde genç yaşlı fark etmeksizin bir çay tiryakisinin vazgeçemediği tek şey ince belli bardaktır. İnce belli bardak dışında da farklı çay bardakları üretilmişse de bu çay bardakları hiçbir zaman ‘bir ince belli değil’dir.
-Çayınızı her daim ince bellide içmeniz dileğiyle…

2fmagazine

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *