‘İnatla diren küfürle değil’

Gezi Parkı eylemleri sonrasında İstanbul genelinde “Parklar bizimdir” sloganı ile başlatılan forumlara ev sahipliği yapan parklardan biri de Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı oldu.

Feminist kadınların oluşturduğu Yoğurtçu Parkı Kadın Forumu da 1 aydır parkta forumlar düzenlemeye devam ediyor. Önceki gün kadınlar, cinsiyete ve cinselliğe yönelik küfürlere karşı parkta küfür atölyesi düzenledi. Mor bir örtü üzerinde toplanan yaklaşık 30 kadın beden, cinsiyet, dil ilişkisini tartıştışırken parkın bir diğer tarafında da Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda gerçekleşecek Fenerbahçe-Arsenal maçı öncesi toplanan sarı lacivertli taraftarlar vardı. Parkın bir bölümünde ötekileştirici ve hedef gösterici sloganlar atılıp, marşlar söylenip, küfürler edilirken; diğer bir bölümünde tüm ayrımcı küfürler irdelendi.
‘Kadınlar düşünür’
Küfürlerin çoğunlukla ‘kadın bedeni’ ve ‘LGBT bireyleri’ hedef aldığına dikkat çekerek en çok kullanılan küfürleri irdeleyen kadınlar, dünyada en çok kullanılan küfürleri de birbirlerine aktararak ayrımcılık tespiti yapmaya çalıştı.
En temel çözümün en yakınlarındaki bireyleri küfürler üzerine düşünmeye yönlendirmek olduğunu karar veren kadınlar atölye sonucu olarak şöyle dedi:
“Küfürle değil inatla diren. Biz cinselliğe karşı değiliz, cinselliğin beynin önüne geçmesine karşıyız. Fermuarını kapat, beynin çalışsın. Küfür etme ağzını yıka. Erkekler söver kadınlar düşünür.”

DAMLA YUR

Bir önceki yazımız olan Tüm bu sıcaklığın nedeni insan! başlıklı makalemizde ar5, Birleşmiş Milletler Beşinci İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli ve insan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *