İlk yaşam laboratuarı Başakşehir’e

Türkiye’nin ilk yaşam laboratuarı (Living Lab) Başakşehir’de kuruluyor. Başakşehir Belediyesi’nin girişimleriyle kurulacak laboratuvarda bilgi ve iletişim teknolojileri gerçek ortamda denenerek tanıtılacak.
Başakşehir Belediyesi’nin dünya şehirlerini örnek alarak geliştirdiği bir proje olan Living Lab ile Başakşehir, dünyada 318, Avrupa’da ise 269 Living-Lab bulunan dikkat çekici bir merkeze sahip olacak.
Living Lab’ın ilk projesi olan ‘Mobil Sağlık, ölçüm ve tarama’ sistemiyse 01 Ekim 2013’te hayata geçiyor. Sistem hayata geçtiğinde ilçedeki vatandaşlar sağlık kurumlarına gitmeden, sıra beklemeden, zaman kaybetmeden siteler, alışveriş merkezleri gibi mekanlarda 18 farklı kalemde sağlık testlerini ücretsiz olarak yapabilecek.
Belçika’da yapılan törenle European Network of Living Labs (ENoLL) üyeliğine seçilen Başakşehir Livin Lab’in bir ayağı olan İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi de çok yakında 5. Etap’ta hizmete girecek.
Merkezde pek çok ana başlıkta proje geliştirilmesinin yanısıra kurumlar dışında yaratıcı fikri olup yeterli kaynağı olmayan birey ve küçük işletmelere projelerini geliştirme imkanı sağlanacak.

 

BAŞAKŞEHİRLİLERE EVDE BAKIM HİZMETİ
Başakşehir Belediyesi ilçe genelinde ikamet eden yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlar için ücretsiz Evde Bakım Hizmeti’ni başlattı. Başakşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından projelendirilen ‘Evde Bakım Hizmeti’ kapsamında ihtiyaç sahiplerine kişisel bakımdan ev temizliğine; su, elektrik bakım onarımlarına kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuluyor.
Temmuz başında uygulamaya geçilen çalışmada belediye tarafından görevlendirilen ekipler ziyaret edilen ihtiyaç sahibiyle sohbet ediyor, evde kontroller yaparak eksikler belirliyor. Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda da hane sahibine kişisel bakım hizmetleri (saç-sakal kesimi, el-ayak tırnak kesimi), ev bakım hizmeti, ev temizliği hizmeti veriliyor.
Gerektiğinde halılar özel robotlarla yıkanıyor, bozuk prizler tamir ediliyor, camlar siliniyor, ihtiyaç halinde bulaşıklar yıkanıyor.
Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin Başakşehir Belediyesi’nin 444 0 669 no’lu Çağrı Merkezi telefonunu arayarak kayıt yaptırmaları yeterli olduğu belirtildi.

 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İMAM HATİP LİSESİ
Başakşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Türkiye’nin en büyük imam hatip liselerinden Başakşehir M.Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi açıldı. Lisenin resmi açılışıysa önümüzdeki dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak.
Başakşehir 1. Etap’da yer alan M.Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi, 25 dönümlük açık, 60 bin metrekarelik kapalı alanda inşa edildi. Lise bölümünde 48, ortaokul bölümünde 56 olmak üzere toplamda 104 dersliği bulunan okulun sınırları içerisinde 5 bin 620 metrekare de yeşil alan bulunuyor.
Toplamda 1740 kişilik etkinlik salonlarının yer aldığı okul, aynı zamanda bir kültür merkezi gibi de kullanılarak, öğrencilere sosyal bir paylaşım ortamı sunacak.
Öğrencilerin yatılı olarak eğitimlerine devam etmelerine olanak sağlayan yurt bloğundaysa engelli öğrencilere yönelik düzenlemeler var. Aynı anda 265 öğrencinin kalabildiği yurtlarda, engelli öğrenciler için özel olarak dizayn edilmiş 30 metrekarelik bir oda ve tuvaletler bulunuyor.
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal İHL ile ilgili “Öğrencilerimizin Arapça ve İngilizce derslerini yurt dışından anlaşmalı bir üniversite ile canlı yayınla yapabilmeleri için de okulumuzda gereken alt yapı mevcut. Ama önemli olan binalar değil, içerisindeki eğitimin kaliteli olması” diye konuştu.

 

Başakşehir’de Kurban Bayramı hazırlığı başladı
Başakşehir Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı için vatandaşların temiz ve güvenilir ortamda kurban kesmesi hazırlıklarını sürdürüyor.
İstanbul’un en modern satış ve kesim alanlarından biri olan Başakşehir 1. Etap Yürüyüş yolu yanında ve Bahçeşehir Bölgesinde kurulan kurban satış ve kesim yerlerinde belediye altyapı, yol çalışmaları, kesim ve parçalama üniteleri, kafeterya ve yönetim çadırları kurdu. Vatandaşlar da kurban yerleri konusunda bilgilendirilmeye başlandı.
Zabıta Müdürlüğü de, bayramda olumsuz görüntülerin oluşmaması için, kurbanlıkların yerleştirilmesi, çadırlara hayvan sahiplerinin yerleşmesi ve evrakların kontrolü ile ilgili görev yapacak. Ayrıca belediye tarafından izin verilen alanların dışında kesim yapanlara Belediye Zabıta ekipleri tarafından müdahale edilecek ve cezai işlem uygulanacak.
Sağlık İşleri Müdürlüğü de kurbanlık hayvanların sağlık raporlarını hazırlayacak ve satış yerlerinin günlük dezenfeksiyonu ile kesim öncesi ve sonrasında kesim yerlerinin dezenfeksiyonu çalışmalarını yürütecek. Başakşehir’de 26 bin metrekarelik alanda kurulan tesislerde güvenlik görevlileri 24 saat boyunca nöbet tutacak. Ayrıca belediye, kurbanlık hayvan satışı için Türkiye’nin birçok bölgesinden İstanbul’a gelen satıcılara güvenlik, otopark, bekleme salonları, yatakhane, yemekhane, mescit ve duş gibi hizmetler verecek.

Bir önceki yazımız olan Türkiye radara yakalanmayan füzeleri 'yakalayacak' başlıklı makalemizde FD-2000 füze, HQ-9 füze savunma sistemi ve radara yakalanmayan füze hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *