İlk iklim mültecisi yeni ülkesini arıyor

Büyük Okyanus’un ortasında yer alan Kiribati Adası’ndan Yeni Zelanda’ya göç eden ismi açıklanmayan bir adam dünyanın ilk ‘iklim mültecisi’ oldu. Adayı küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesi korkusuyla terk ettiğini iddia eden adam Yeni Zelanda’da mahkemeyi ikna etmeye çalışıyor. 37 yaşındaki adam, eşi ile birlikte yaklaşık 6 yıl önce Kiribati’den ayrılarak Yeni Zelanda’ya yerleşti. Adamın çocukları da Yeni Zelanda’da dünyaya geldi. Ancak Yeni Zelanda’da bulunan göçmen ofisi, deniz yükseldiği için Kiribati’den ayrılıp göç ettiğini söyleyen adama inanmadı. Ofis, adamın iki kez yaptığı başvuruyu reddetti. Hakkını mahkemede arayan göçmen Kiribati’de yaşanan gelgitler yüzünden dalgalara maruz kaldıklarını söyledi.
“Oraya dönemeyiz”
Yeni Zelanda göçmenlik yasalarına göre ismi açıklanmayan adam gelgitler yüzünden evinin ve yetiştirdiği ürünlerin zarar gördüğünü ekledi. Kiribatili göçmen, “Kiribati’ye döndüğümüzde bizi bekleyen bir gelecek yok. Özellikle çocuklarım için” diyor. Adamın avukatı Michael Kidd, “Gerekirse yüksek mahkemede davayı temyiz edeceğiz” dedi. Hukuk uzmanları ise olayın dünyanın birçok bölgesinde deniz seviyesine yakın adalarda yaşayan milyonlarca insanı etkileyebileceğini düşünüyor. 33 mercan adadan oluşan Kiribati’nin nüfusu 103 bin olarak biliniyor. Bilim insanları ada halkının dünyada iklim değişikliğine karşı ‘en savunmasızlar’ olduğunu söylüyor.

Lazer ile açlık hissine son
ABD’de bulunan Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, beyne yöneltilen lazer ışını ile açlık hissinin ortadan kaldırıldığı kanıtlandı. Obezite tedavisinde büyük önem taşıyabileceği belirtilen yöntem ilk olarak fareler üzerinde denendi. Açlık hissinden sorumlu olan hücrelerin lazer ile devre dışı bırakılması durumunda ise farelerin aç olsalar dahi yemek yemedikleri görüldü. Araştırmanın, açlık hissine müdahale konusunda çok önemli bilgiler sağladığı ve yakın bir zamanda insanlar üzerinde denenmesi için çalışmaların başlayacağı ifade edildi.

McAfee’den telekulak düşmanı yazılım
Antivirüs yazılım şirketi McAfee’in kurucusu John McAfee, şimdi de kullanıcıları başkalarının takibinden koruyacak yeni bir ürün hazırlığında olduğunu açıkladı. Decentral adı verilen yeni ürün, akıllı telefon ve diğer cihazlarla çalışacak. Makinenin fiyatının 100 dolardan daha az olacağını söyleyen McAfee cihazın geldiğini ve durdurulamayacağını belirtti. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın dünyada binlerce kişilerin email ve telefonlarını takip ettiğinin ortaya çıkmasıyla büyük bir skandal patlak vermişti.

Bir önceki yazımız olan 8 kişiden biri aç başlıklı makalemizde aç insanlar, açlık ve birleşmiş milletler hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *