İlk beyin geliştirildi

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Avusturya Bilim Akademisi’nin Moleküler Biyoteknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları ilk kez bezelye boyutunda beyin geliştirdi!
Bilim dergisi Nature’da yayımlanan araştırmayla, laboratuvarda geliştirilen beynin otizm ve şizofreni gibi hastalıkların iyileştirilmesinde rol oynaması bekleniyor. Dokuz haftalık ceninde gelişen beynin yapısıyla, aynı gelişmişlik seviyesine sahip mini beynin düşünme yetisi bulunmuyor. Araştırmacılar, beynin geliştirilme sürecinde nadir görülen hastalıkların tedavisi hakkında çeşitli bulgulara ulaştıklarını da belirtti. Sinirbilimciler ise olayı şaşırtıcı ve büyüleyici olarak tanımlıyor.

Hastalıklara çare olacak
Bilim insanları nöroektodermin olarak adlandırılan beyni ve omuriliği oluşturan maddeyi geliştirmek için embriyonik kök hücre ve yetişkin deri hücresi kullandıklarını ifade etti. Daha sonra nöroektodermin maddesi jelin içine yerleştirilerek beynin ihtiyacı olan besinleri ve oksijeni alması sağlandı. Sürecin sonunda mini beyin oluşmaya başlarken beynin boyutunun 4 milimetre olduğu bilgiler arasında. Yaklaşık bir yıl dayanan beyinlerin kan olmadığı için daha fazla büyümediği belirtiliyor. Çalışmaya katılan uzmanlardan Doktor Juergen Knoblich “Araştırmamızda yaygın olan şizofreni ve otizm gibi hastalıklara çare bulmak istiyoruz. Bu hastalıklar yalnızca yetişkinlerde görülüyor; ancak daha önce yapılan araştırmalar bu hastalıkların beynin gelişim sürecinde oluşan hasarlar yüzünden meydana geldiğini de ortaya çıkardı” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Böbreğini satıyor başlıklı makalemizde bağlar, böbrek ve Diyarbakır hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *