İlk bayram ne zaman yapıldı?

Bugün Kurban Bayramı başlıyor. Kur’an’da “Kurban Bayramı”ndan değil de, “kurban”dan söz edilir.
Kevser Suresi’nin 2’nci ayetinde “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” buyurulur.
Hacc Suresi’nin 36’ncı ayetinde “İşte, kurbanlık deve ve sığırları Allah’ın size olan nişanelerinden kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Bağlı halde keserken üzerlerine Allah’ın adını anın. Yan üstü düşüp ölünce onlardan yiyin. İsteyene de, istemeyene de verin. Şükredersiniz diye onları böylece sizin buyruğunuza verdik” ifadeleri yer alır.
Hacc Suresi’nin 37’nci ayetinde, “Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Allah’a ulaşacak olan ancak sizin O’nun için yaptığınız gösterişten uzak amel ve ibadettir. Size doğru yolu gösterdiğinden, Allah’ı yüceltmeniz için onları böylece sizin buyruğunuza vermiştir. Ey Muhammed. İyilik yapanlara müjde et” denilir.
Kur’an’da bunlar dışında “kurban” ile ve “Kurban Bayramı” ile ilgili başkaca buyruk yoktur. Bunlar dışındaki düzenlemeler “hadis”lere dayanır.
Hadislerde yer alan anlatıma göre, bayram, hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır.
Peygamber Efendimiz Medine-i Münevvere’ye hicret buyurduklarında Medinelilerin eğlendikleri iki günleri vardı. Peygamberimiz:
– “Bugünler ne oluyor?” diye sorduğunda, Medineliler:
– “Biz cahiliyetten beri bugünlerde oynayıp eğleniriz” dediler:
Bunun üzerine Peygamberimiz:
“Bunların yerine Allah Teâlâ size daha hayırlı iki gün verdi Fitre günü, kurban günü” buyurdu.
Hazret-i Aişe’nin rivayet ettiği bir hadiste ise şunlar söylenmektedir: “Ademoğlu Kurban Bayramı gününde kan akıtmaktan daha sevimli bir iş ile yüce Allah’a yaklaşabilmiş değildir. Kanını akıttığı hayvan kıyamet günü boynuzları, ayakları ile gelecektir. Akan kan yere düşmeden önce yüce Allah katında yüksek bir makama erişir. O bakımdan gönül hoşluğu ile kurban kesiniz.”

Büyükleri, ölmüşleri unutmayınız
Kurban Bayramı’nda sadece kurban kesilmez. Allah’ın lütfettiği nimetler için şükredilir. Bunlardan mahrum olanlara yardım edilir. Bayramların toplum hayatımızda üstün yeri ve değeri vardır. Bayram günleri toplum şuurunun bütünleştiği, toplum fertlerinin birbirleriyle sevişip kaynaştığı günlerdir.
Akraba ve komşularla tebrikleşerek karşılıklı sevgi ve saygı duyguları aktarılmalı.
Karşılaştığımız herkese selâm vermeli, tanıdığımız ve tanımadığımızın bayramını kutlamalıyız. Tanıdıklarımızı ziyaret ederek hatırlarını sormalı ve gönüllerini almalıyız.
Hayır dua bekleyen ölülerimizin mezarlarına giderek ruhlarını şad etmeliyiz. Tanıdıklarımızdan dargın olanları barıştırmaya çalışmalı ve aralarını bulmalıyız. Çocuklara hediyeler dağıtmalı ve onları sevindirmeliyiz. Her zaman olduğu gibi bayram günlerinde de İslam’ın emrettiği şekilde çevremizdeki insanlara iyi davranmalı, incitici ve zarar verici davranışlardan sakınmalıyız. Bütün bunlar, toplumu oluşturan, fertleri kaynaştırarak milli birlik ve bütünlüğün sağlanmasında ve toplumu rahatsız eden ayrılık ve düşmanlıkların yok olmasında etkili olur.
Bayramınız kutlu olsun sayın okuyucularım.

Güngör Uras

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *