İhvan’ı yasaklamak için süreç başlatıldı

Mısır’da geçici hükümet Müslüman Kardeşler’i yasaklamak için ilk adımı attı. STK Genel Federasyonu, İhvan hakkında hazırlanan dosya konusunda 15 gün içinde karar verecek

Mısır’da geçtiğimiz hafta darbe karşıtlarının toplandığı iki büyük meydanda düzenlenen gösterilere güvenlik güçleri tarafından müdahale edilmesiyle şiddet ve kaos içine sürüklünen ülkede geçici hükümet Müslüman Kardeşler’i lağvetmek için yasal süreci başlattı. Darbenin ardından göreve gelen bakanlar kurulu, ülkenin dört bir yanında hüküm süren çatışmalara siyasi bir çözüm bulmak için dün toplandı. Toplantıya Başbakan Hazım El Biblavi’nin önceki gün Müslüman Kardeşler örgütünü siyasi olarak yasaklama önerisini bakanlar kuruluna sunması damgasını vurdu.
Dosya hazırlandı
Biblavi, cumartesi günü yaptığı açıklamalarında ülkenin kan gölüne dönmesinden Müslüman Kardeşler’i sorumlu tutarak “Elleri kana bulaşmış, devlet ve kurumlarına silah çevirmiş kişilerle uzlaşma olmayacaktır” dedi. Sosyal Dayanışma Bakanı Ahmed El Boray ise bakanlığın İhvan’ın lağvedilmesi için gerekli yasal adımları atmaya başladığını duyurdu. Boray, Müslüman Kardeşler’in dosyasının incelenmek üzere Sivil Toplum Kuruluşları Genel Federasyonu’na gönderildiğini belirtti. Boray, meclis ve anayasa feshedildiği için mahkeme kararı çıkarmaya gerek olmadığını, süreci bakanlığın yürüteceğini söyledi. Federasyon’un 15 gün içinde resmi kararını açıklaması bekleniyor. Ülkenin demokratik seçimlerle başa gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle görevden alınmasına tepki gösterdiği için ülkenin dört bir yanında gösteriler düzenleyen Müslüman Kardeşler, 1954’te dönemin askeri yönetimi tarafından feshedilmişti.
Dışarı çıkma yasağı olmasına rağmen cumartesi gecesi İskenderiye, Helvan ve Minya şehirlerinde gösteriler devam etti. Ancak Darbe Karşıtı Koalisyon pazar günü için Giza’da düzenlenecek gösterileri ‘güvenlik’ nedeniyle iptal etti.

Bir önceki yazımız olan THY pilotundan ilginç protesto! başlıklı makalemizde beyrut, havalimanı ve pilot hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *