İhvan lideri kadın kılığında yakalandı

Safvet Hicazi’nin bir kadın kılığında sınırdan Libya’ya kaçmaya çalışırken, Murad Muhammed Ali’nin ise İtalya istikametli bir uçağa yetişmeye çalışırken Kahire Havaalanı’nda yakalandığı belirtildi.

Tutuklamaların arkasında Mısır ordusunun, bir piramit şeklindeki Müslüman Kardeşler organizasyonunun tepesindeki görevlileri etkisiz hale getirerek çökerteceğine olan inancı olduğu iddia ediliyor.

AB, Mısır’a silah satışını askıya aldı
Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Mısır’daki olayları görüşmek üzere dün Brüksel’de toplandı. Mısır meydanlarında son birkaç günde yaşanan büyük çatışmalar ve Mısır ordusunun sivillere karşı tutumu nedeniyle AB, Mısır ile ilişkilerini gözden geçirme kararı almıştı. Dün gerçekleşen acil toplantıda Mısır’a silah ve güvenlik ekipmanı satışının askıya alınması kararı alındı. Ayrıca Mısır’a yapılan mali yardımların gözden geçirilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı. Askeri kalem dışında Mısır’a en çok finansal yardımı AB gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl AB hibe fonları ve krediler aracılığıyla Mısır’a 5 milyar dolarlık yardım aktardı. Yardımın yüzde 5’i sağlık, yüzde 7’si eğitim için harcandı.

Bir önceki yazımız olan ‘Kötü Ashgar’ hangisi? başlıklı makalemizde Aftab Asghar kardeşler, ikiz ve ingiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *