İHA’ların çalışma sistemi nasıl?

Savunma Bakan Yılmaz, insansız hava araçlarının (İHA) sadece görüntünün insana veya bir canlıya ait olduğunu tespit edebildiğini söyleyerek, “Terörist tespiti istihbarat ve coğrafi mevki analizi ile yapılıyor” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, PKK militanlarının çekilme sürecinde insansız hava araçlarının (İHA) herhangi bir terörist unsur tespit edip etmediğine ilişkin sorulara yanıt verdi. Yılmaz’ın yanıtı, 34 köylünün savaş uçaklarının bombalarıyla can verdiği Uludere olayında, İHA görüntüleri üzerine gerçekleştirilen operasyonun nasil bir süreç işletilerek karara bağlandığını da ortaya koydu.
MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, PKK’nın 8 Mayıs 2013’ten itibaren çekilme kararı aldığını anımsatarak, “PKK’lıları nasıl izliyorsunuz” diye sordu. Yılmaz, “8 Mayıs’tan bu önergenin cevaplandığı tarihe kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde insansız hava araçları görev yapmış mıdır? Yaptı ise herhangi bir terörist unsur tespiti etmiş midir? Tespit edilen terörist unsurlarla ilgili TSK nasıl bir prosedür uygulamıştır?” sorularını da yöneltti. Önergeyi yanıtlayan Yılmaz ise İHA’ların çektiği görüntülerden ancak insan ile farklı canlı ayrımı yapılabildiğini, görüntülerdeki insanların terörist olup olmadığını ise gelen istihbarat ve coğrafi bölge analizleriyle birleştirerek karara bağladıklarını açıkladı. Yılmaz, şöyle devam etti:

Görüntü ve istihbarat birleştiriliyor
“Gözcü İHA tarafından görüntüler yaklaşık 6.000-7.000 bin metre yükseklikten alınmakta, dolayısıyla sadece görüntünün bir insana veya başka bir canlıya ait olduğu tespit edilebilmektedir. Ancak insan olduğu tespit edilen bir görüntünün teröriste mi, yoksa sivil bir şansa mı ait olduğunun kesin bir doğrulukla tespit edilmesi, diğer istihbarat verilerinden istifadeyle yapılan analize sağlanabilmektedir. Sonuç olarak, alınan görüntünün coğrafi mevkii ve diğer istihbari bölgelerle ilgili mülahazaların birleştirilmesi suretiyle değerlendirilmesi yapılmakta ve gerekli tedbirler alınmaktadır.”
Yılmaz’ın bu yanıtı İHA görüntüleri dikkate alarak gerçekleştirilen Uludere olayını akla getirdi. 34 kişinin can verdiği ve sorumluları hala belirlenemeyen Uludere olayında İHA görüntüleri üzerine gerçekleştirilen bombalamaların hangi karar mekanizması uygulanarak sonuca bağlandığını ortaya koydu.

Bir önceki yazımız olan CHP'li doğdum CHP'li öleceğim - Aziz Kocaoğlu başlıklı makalemizde Ak Parti, araf ve Aziz Kocaoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *