İddialar kamuoyunu alarma geçirdi!

Ankara’da, Suriye krizinin çözümü konusunda yürütülen diplomasi trafiği dün de devam etti. Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, Suriye konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere dün Dışişleri Bakanlığı’nda temaslarda bulundu. Kaynaklar, Fransa ile Türkiye’nin, Suriye krizinin çözümü konusunda birçok konuda mutabık olduklarını vurguladı.

Suudi Arabistan görüşmesi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Suriye ve Mısır başta olmak üzere, Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendirmek üzere dün akşam Suudi Arabistan’a gitti. Davutoğlu, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud Al Faisal Bin Abdulaziz Al Saud ile görüşecek. Suriye’deki kimyasal silah olayından önce planlanan görüşmede, Esad rejimine yönelik alınacak tedbirler ile Mısır’daki son durumun masaya yatırılması planlanıyor. Ankara’nın, BM Güvenlik Konseyi’nden çıkacak Suriye kararı öncesi, “temkinli” bekleyişi sürüyor. Kaynaklar, uluslararası bir operasyona katılmak için tezkere gerekmesi halinde bunun tartışılacağını ancak BM’de halen Suriye için bir süreç yürütüldüğü için bu konunun tartışılmasının erken olduğunu yineledi.
Diplomatik kaynaklar, Yunanistan’da yayımlanan Kathimerini gazetesinin, ABD yönetiminin, “Ankara’nın, Suriye krizine olan yoğun siyasi katılımı nedeniyle Türkiye’deki askeri tesisleri ve geçiş yollarını kullanmakta son derece ihtiyatlı davrandığı“ iddiasının doğru olmadığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ABD’nin Suriye konusunda Türkiye’ye herhangi bir başvurusu ya da talebinin olmadığını, bu tür bir ihtiyatlı davranışın da bulunmadığını belirterek, haberi “spekülatif” olarak değerlendirdi.
ABD’nin Irak Savaşı’ndan aktif olarak kullandığı Adana’daki İncirlik üssünün, Suriye’ye olası bir müdahalede kullanılabileceği iddiaları ise tartışmalara neden oldu. ABD’li yetkililer, İncirlik üssünün, “her zaman ve her koşulda ABD ve NATO operasyonlarına destek için hazır olduğunu” vurguladı. Yetkililer, muhtemel bir saldırı durumunun ise direkt olarak Türk hükümetini ilgilendirdiğini belirtti.

Bir önceki yazımız olan Afyonkarahisar davası ortada kaldı başlıklı makalemizde afyonkarahisar, Afyonkarahisar askeriyede cephanelik patlaması ve askeri yargıtay hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *