‘İBDA-C bağlantısı’

Öldürüen gazeteci Hrant Dink’in avukatı Fethiye Çetin, “Utanç Duyuyorum – Hrant Dink Cinayeti’nin Yargısı” kitabında Agos’a gelen bir ihbarcının Dink cinayeti hakkında bazı şeyler anlattığını, kendilerinin de bu anlatımları ciddiye alarak Ergenekon soruşturması savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’e aktardıklarını anlattı.
Çetin’in anlatımına göre savcı Öz, tanığın anlattıklarını ajandasına not alarak polise bildirdi. Bu süreçten bir sonuç çıkmayınca esrarengiz tanık da ortadan kayboldu.

‘İBDA-C bağlantısı’
Çetin’in anlatımına göre 2009 yılı Ekim ayında Agos’a 30 yaşlarında bir şahıs geldi. Bu kişi uzun bir süre polis haber elemanı olarak çalıştığını anlatarak, 2006 Mayıs ve Haziran aylarında, Hrant Dink’in öldürülmesi “işinin” İBDA-C ile bağlantılı F.D ve H isimli şahsa verilmek istendiğini ve Dink hakkındaki bilgiler ise başkanlığını Ergenekon sanıklarından İsmail Yıldız’ın yaptığı SESAR tarafından derlenip 7 klasör halinde F.D’ye aktarıldığını iddia etti.
Şahıs ayrıca klasörlerde Dink’in özel yaşamına ait bilgiler ve krokiler bulunduğunu, F.D’nin bütün ısrarlara rağmen bu cinayet teklifini kabul etmediğini, bunun üzerine gazeteci N.G ve akademisyen H.Ü devreye girerek F.D’yi ikna etmeye çalıştı ancak sonuç değişmediğini kendisinin de bu bilgileri o dönem çalıştığı Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne ilettiğini iddia etti.

‘Kabul etmişti’
Kitaba göre ihbarcının anlatımlarını ciddi ve tutarlı bulan Çetin, avukat Deniz Tuna ile birlikte bu kişiyi gizli tanık olmaya ikna etti. İhbarcı ile birlikte Beşiktaş’taki adliyeye giderek savcı Öz ile buluştular. Öz ihbarcının anlattıklarını ve sorduğu sorulara aldığı cevapları ajandasına not etti. Daha sonra emniyete telefon açarak bu konuların araştırılarak bilgi verilmesini istedi. Çetin sonrasını şöyle anlattı:
“Aradan birkaç gün geçtiği halde haber gelmeyince sormak için tekrar gittim. Zekeriya Öz, ajandasını çıkardı, notlarını buldu ve yine yanımdan emniyet görevlisini aradı. Savcı beyin bu görüşmesinden henüz bir araştırma yapılmadığı sonucunu çıkardım. Çünkü Zekeriya Öz, bilgileri tekrar hatırlatıp ‘Bekliyorum’ dedi. Bu görüşmeden sonra da bir haber çıkmadı. Üçüncü defa gidişimden sonra, (ihbarcı) ortadan kayboldu. Bu şahsın verdiği bilgiler Ankara Emniyeti İstihbarat Şubesi’nin Mayıs 2006 ve Haziran ayından itibaren Dink’in öldürüleceği bilgisine, önemli detayları kapsayacak şekilde vakıf olduğunu gösterdiği gibi, azmettiricilere ve tetikçilere sunulmak üzere oluşturulmuş bilgileri, bilgileri hazırlayanları, muhtemel tetikçileri ve onları ikna etmeye soyunmuş şahısları da gösteriyordu.”

‘Çok ihbar geliyordu’

Milliyet’in dünkü manşetinde yer alan ve Dink’in “infaz emri” olduğu iddia edilen belgeyle ilgili de konuşan Çetin, “Bize gelen birçok ihbardan biri de buydu. Soruşturma savcılarına ilettik ancak bir sonuç çıkmadı. Mahkeme sürecinde gündeme getirmedik çünkü soruşturma sürecine ait bir durumdu. Dolayısıyla muhatabı savcılardı ve savcılara verdik. Birçok ihbar almıştık. Bu ihbar bize gelen ihbarlardan sadece biri. Sadece ciddiye aldıklarımızı savcılığa ilettik. Fakat bir sonuç alamadı” dedi.

 

Bir önceki yazımız olan Ozan Bulduk uygun ilik bekliyor başlıklı makalemizde cerrahpaşa tıp fakültesi, ilik nakli ve istanbul üniversitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *