İş’te Teknoloji Hamlesi ne işe yarıyor?

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, yeni başlattıkları ‘İş’te Teknoloji Hamlesi’ projesiyle şirketlerin büyümesini, Türkiye’nin dünya klasmanında bir üst lige atlamasını hedeflediklerini açıkladı.

Ciliv bu hizmeti, “Türkiye’deki tüm şirketlerin teknoloji ile büyümesini, daha verimli ve karlı olmasını, geleceğini bugünden garanti altına almasını hedefleyen büyük bir dönüşüm” olarak anlattı.

Güney Kore örneği
İş’te Teknoloji Hamlesi’ni “2013’ün en önemli işlerinden biri” olarak nitelendiren Ciliv şunları kaydetti: “Bugün artık çok iyi biliyoruz ki, ülkelerin büyümesinde en önemli faktör teknoloji. Bir ülkenin teknoloji kullanımıyla, gayri safi milli hasılası arasında doğru orantı var. Kişi başına düşen milli gelir, ancak ekonominin başrol oyuncuları şirketlerin büyümesiyle artabiliyor. Örneğin Güney Kore’de 1950’lerde 100 dolar civarında olan gayri safi milli hasıla, bu ülkede teknoloji şirketlerinin giderek güçlenmesiyle şu anda 30 bin dolara ulaşmış durumda. Altyapı yatırımlarının çok yaygın olmasına karşın ülkemizde, şirketlerin teknoloji kullanımı anlamında kat edilmesi gereken mesafe olduğunu görüyoruz. İş’te Teknoloji Hamlesi ile şirketlerin büyümesine destek olarak Türkiye’yi dünya klasmanında bir üst lige taşımak istiyoruz.”

KOBİ’lere çağrı
Ciliv, teknolojinin ekosisteme daha fazla katkı sağlayabilmesi için özel sektörün önemli olduğunu dile getirerek, “KOBİ’lerin bilişim harcamalarındaki payı yüzde 15 oranında. Teknolojide en büyük payı büyük şirketler alıyor. KOBİ’ler, teknolojiyi şirketlerine entegre etmeyi henüz tam olarak başarabilmiş değiller. Bundan sonra tam burada bizim İş’te Teknoloji Hamlesi devreye girecek. Bu kalemde yapılacak çok şey var” ifadelerini kullandı.

 

Bu yeni servisler ne anlama geliyor?
Turkcell Kurumsal Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş kurumsal pazarın lideri olduklarını belirterek 500 bini aşkın şirkete hizmet verdiklerini kaydetti.
Turkcell’in yeni modelle müşterilerine bundan sonra ürün değil, ihtiyaç tabanlı bir yaklaşım sunduğunu dile getiren Kocabaş, “Kamudan medya ve finansa, enerjiden lojistiğe, pek çok alana uzanan geniş yelpazede müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak beş temel alan belirledik. ‘Yönetim’, ‘Pazarlama’, ‘İşbirliği’, ‘Bulut ve Bilişim Teknolojileri’ ve ‘Network’ alanlarının her birine özel suitler oluşturduk. Bu suitlerimizin içinde çözümlerimiz bulunuyor. Yeni teknoloji yatırımı modelinde yalnızca sektöre özel değil, aynı zamanda şirketlerin o an içinde bulundukları evreye göre çözümleri de kategorize ettik. Çünkü her sektörün ve her şirketin ihtiyaçları farklı” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan İşçi-memur ayrımı yerine 'çalışanlar' başlıklı makalemizde başbakan, çalışanlar ve işçi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *