İşte Taksim’deki güvenlik timleri

Güven Timleri, İstanbul’da kör kılığında yoğun caddelerde birçok suçluyu ele geçirirken, sanat galerisinde garson ve işadamı kılığına girerek takım elbiseli hırsızları yakalıyor. Bu özel şube ekipleri, maçlarda taraftar, Fatih’te cübbeli olarak görev yaparken, şartlara göre sevgili kılığında sokağın huzurunu sağlıyor.
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Adana Emniyet Müdürü’yken asıl hedefi sokaklarda işlenen gasp, hırsızlık, yankesicilik ve benzeri suçlara müdahale etmek olan bir birimi kurdu.
Çapkın, suç oranının düşmesiyle birlikte görev yaptığı Bursa ve İzmir’de de de bu uygulamayı geliştirerek çağın gereklerine göre geliştirdi. Çapkın’ın 2009’da İstanbul’a atanmasıyla birlikte Asayiş Şube bünyesinde büro olarak kurulan Güven Timleri, 2011 yılında şube olarak çalışmaya başladı. Şube Müdür Yardımcısı Zafer Baybaba, Güven Timleri’yle birlikte “görünen” değil “gören” polis olduklarını söyledi.
Baybaba, “AVM’ler, sanat galerisi mücevher gibi değerli eşyaların tanıtıldığı fuarlarda takım elbiseli olarak görev yapan polis ekimiz var. Politikacıların da katıldığı açılış törenlerinde hırsızlık için gelen ‘protokol hırsızlarına’ ya da Fenerli olup da Galatasaray forması giyerek, cepçilere karşı da tedbir alınıyor. Bakırköy, Çarşamba gibi büyük pazarlarda soğan sarımsak satan ekiplerimiz, kadınlardan oluşan hırsızları yakalamak için çarşaf giyerken, bir başka ekip Taksim’de dönerci ya da kör olarak çalışıyor. Minibüs, otobüs, metro ve özellikle kalabalık olması nedeniyle metrobüslerde görev yapan ekipler yoğun olarak işlenen yankesicilik suçlarının önüne geçti” dedi.

Her yerde görevdeler
Baybaba, sanat ve iş çevresinin katıldığı cenaze ile açılış törenlerine de katılarak, hırsızlık, yankesicilik amacıyla gelen birçok suçluyu yakaladıklarını ifade etti. Uyanık bazı suçluların 1 Mayıs ya da siyasi mitingleri fırsat bilerek hırsızlık yaptıklarını, bunların bir çoğunun da suçüstü yakalandığını söyleyen Baybaba, kendilerine polis süsü vererek, gasp yapmayı planlayan sahte polisleri de yakaladıklarını anlattı.

‘Koşan herkes sorgulandı’
Emniyet Amiri Murat Boztaş ise, gasp ve cinayet sanıklarını nasıl yakaladığını şöyle anlattı:
“Taksim’de öldürülen bir mühendisin katilini yakalayamadık. Çok üzülmüştüm. Aklıma Beyoğlu’nda koşan herkesi durdurup kısa da olsa konuşma fikri geldi. Beyoğlu’nda insan neden koşar? Caddenin ruhuna aykırı. Bu yolla 4 cinayet sanığı ile çok sayıda kapkaççı yakalandı. Sokakta yapılan düğünlere kız ya da erkek tarafı olarak katılan ve çalınan davul eşliğinde halaya katılan ekipler, havaya ateş açan şehir magandalarını silahlarıyla birlikte gözaltına aldı.”

Bir önceki yazımız olan Taksim alt geçidindeki kazanın nedeni proje hatası başlıklı makalemizde Mehveş Evin, Taksim alt geçidi ve Taksim projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *