İşte minik Efe’nin bilirkişi raporu

İstanbul Maltepe’deki Dumlupınar İlköğretim Okulu’nun ana sınıfında eğitim gören 6 yaşındaki Efe Boz, 12 Mayıs 2010’da gittiği tuvalette lavabonun üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Okul yönetimi, Efe’nin yaramaz olduğunu ve ölümünde bir ihmallerinin bulunmadığını ileri sürse de aile oğullarının ölümüne ilişkin hukuk mücadelesi başlattı.
Okul müdürü, Efe’nin öğretmeni ve lavaboyu takan firma yetkililerini yargılayan Anadolu 28. Asliye Ceza Mahkemesi’ne önceki gün bilirkişi raporu ulaştı. İnşaat mühendisi, iş güvenlik uzmanı ve hukukçular tarafından hazırlanan raporda, taşeron firmanın müdürü, ihaleyi alan firma yetkilisi, kalite kontrol görevlisi, okul müdürü ve Efe’yi tuvalete yalnız gönderen anasınıfı öğretmeni asli kusurlu bulundu.

Uygun monte edilmemiş
Raporda, okul müdürü Mustafa Katırcılar, projesi olmayan lavabonun uygun şekilde montajının yapılmaması, lavabonun kullanıma hazır halde teslim edilmesini sağlamadığı ve periyodik kontrollerini yaptırmadığı gerekçesiyle kusurlu bulunurken, ana sınıfı öğretmeni Gökçen Gökalp de, Efe’nin oyun alanından lavaboya yardımcı görevliyle gönderilmesini sağlamamak ve tek gitmesine izin vermekten dolayı asli kusurlu sayıldı.
Çocukları tuvalete götürmekle sorumlu olan anasınıfı ablası Sema Aktaş ise olay anında çocukların uyku saati için yataklarını hazırladığı için tali kusurlu bulundu. Okul müdür yardımcıları Pınar Tan Aslan ve Fatma Metin ile taşeron mühendisi Murat Kılıç hakkında ise olaya ilişkin kusur tespiti yapılmadı.

‘44 çocuk daha öldü’
Efe’nin annesi Nurdan Boz ise, davanın en başından beri oğlunun ölümünde okul müdürünün kusuru olduğunu söylediklerini belirterek, “Hukuk mücadelesini de bunun için başlattık. Ama yapılan savunmada Efe’nin yaramaz olduğu için hayatını kaybettiği iddia edildi. Amacımız başka çocukların ihmal ve dikkatsizlik sonucu okullarda ölmemesi. Fakat Efe’nin ölümünden sonra 44 çocuk daha okullarda hayatını kaybetti. Biz okulların ve gözümüz gibi baktığımız çocukların güvenli olmasını istiyoruz. Oysa sorumlular devlet yetkilileri tarafından adeta korunuyor. Mücadelemiz başka Efelerin ölmemesi için sürecek” dedi.
Öte yandan Efe’nin ölümüne ilişkin açılan davaya savunma gönderen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kurumun herhangi bir hizmet kusurunun olmadığını öne sürerek, müdür ve öğretmen hakkında soruşturma izni vermemişti. Savunmada, “Efe Boz kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayabilecek bir yaşta ve akranlarına göre daha gelişmiş durumda olduğu için tuvaletini kendi başına yapmasında idarede atfedilebilecek bir kusur bulunmamaktadır. O yaş grubundaki çocuklar tuvalet ihtiyaçlarını genellikle kendileri yaparlar. Efe’nin ellerini yıkamayıp, lavabodan tutunarak hoplayıp zıplaması, belki aynaya bakmak için lavabonun üzerine çıkması gibi hususlar kendi kusurlu hareketleriyle olaya sebebiyet verdiği hususu da göz ardı edilmemelidir” denilmişti.

2 yıla kadar hapis cezası isteniyor

Yaklaşık 3 buçuk yıldır süren davanın iddianamesinde okul müdürü Mustafa Katırcılar, yardımcıları Pınar Tan Aslan, Fatma Metin ile ana sınıfı öğretmeni Gökçen Gökalp hakkında görevi ihmal suçundan 2 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İnşaat firması sahibi Aslan Yavuz Haberdar, kontrolör Halim Cüneyt İşyar, taşeron firmanın müdürü Yalçın Kaya ve mühendis Murat Kılıç hakkında ise taksirle ölüme neden olmak suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Efe’nin annesi Nurdan Boz, çocukların ihmal nedeniyle öldüğünü anlatmak için Türkiye çapında kampanyalar yapmış, babası Kemal Boz ise İstanbul’dan TBMM’ye yürümüştü.

Bir önceki yazımız olan Başörtülüler kamuda nasıl giyinecek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *