İşte Esad’ın 40 yıllık hanedanlığı

CNN Türk televizyonunda yayınlanan “Esad Hanedanlığı” belgeselinde, Suriye yönetimine Esad ailesinin nasıl hakim olduğu gözler önüne serildi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kimyasal saldırıdan sorumlu tutulan kardeşi Mahir Esad, 4. Mekanize Tugayı olarak da bilinen Özel Birlikler Komutanı olarak görev yapıyor ve 1200 askeri yönetiyor. 2009’da hayatını kaybeden küçük kardeş Mecid ise Lazkiye’de 4 bin kişilik Murtaza milislerinin komutanlığını yapıyordu. Muhaliflere karşı çeşitli saldırılarda bulunan paramiliter Şebia milislerinin perde arkasındaki lideri olduğu iddia ediliyordu.

Kuzeni ülkenin en zengini

2012 yılında muhaliflerin düzenlediği bombalı saldırı sonucu ölen Genelkurmay Başkan Yardımcısı enişte Asıf Şevket ise daha önceden Suriye istihbarat örgütünün başkanı olarak görev yapıyordu. El Muheberat’ın başında ise Esad ailesinin ait olduğu Kardaha aşiretinden General Ali Haydar vardı. Yine aynı aşiretten Muhammed Nasıf Hayırbek ise güvenlik işlerinden sorumlu başkan vekiliydi. Şam bölge güvenliğinden sorumlu 5 bin askeri Esad’ın kuzenleri Adnan ve Muhammed, Başkanlık Sarayı’nı koruyan 2 bin kişilik askeri gücü kayınbiraderi Adnan Makluf yönetiyor. Lazkiye istihbarat örgütünün başında ise amcasının oğlu Feyyaz var.
Belgeselde 1982’deki katliamla anılan ve çatışmaların yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan Hama’da da Esad’ın akrabalarının yönetimde olduğu aktarılıyor. Lübnan’daki Suriye ordusu yönetimi de Esad ailesi mensuplarından oluşuyor. İstihbarat biriminin başındaki Albay Gazi Kenan’ın içişleri bakanlığı görevini üstlendiği sırada Lübnan başbakanının ölmesiyle şüpheleri üzerine çekmesinin ardından intihar etmişti. Ülkenin en zenginleri de Esad ailesinden oluşmakta. Esad’ın teyzesinin oğlu Rami Makluf, sahip olduğu GSM şirketi, banka ve turizm şirketleriyle ülkenin en zengini. Makluf ayrıca iş yaptığı insanlardan aldığı yüzde 5’lik rüşvet yüzünden “Bay yüzde 5” olarak da tanınıyor.

‘Beşar inatçı ve kararsız’
ABD’nin saygın dergilerinden Time’ın bu haftaki sayısında Beşar Esad’ın portresine yer verildi. Makalede görüşleri aktarılan Esad’ın çocukluk arkadaşlarına göre Suriye lideri, “içe dönük, inatçı, huysuz, ancak sadık ve mütevazi” biriydi. En küçük şeyleri bile uzun uzadıya düşünen Esad, karar vermekte zorlanırdı. Eski bir yetkiliye göre ise “öngörülemez davranışlarının kökeninde ateşli inatçılığını ve kararsızlığının birleşmesi yatıyordu.” Esad’ın kısa bir süre önce gören yetkili, “Zayıf görünebilir ama bu babasından daha analitik olduğu için. Karar almadan önce tüm ihtimalleri düşünmek istiyor” dedi. Bugün Esad’ı Hitler’e benzeten ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Senato’nun dışişleri komitesinin başındayken Esad’la sıkça buluşmuştu.

Bir önceki yazımız olan Ozan Bulduk uygun ilik bekliyor başlıklı makalemizde cerrahpaşa tıp fakültesi, ilik nakli ve istanbul üniversitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *