İş sektörü demokratikleşme paketine ne diyor?

İş dünyasında açıklanan maddeler çözüm süreciyle birlikte değerlendirilirken, demokrasi adına atılacak adımlar sonrası Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yatırımların daha da artacağına dikkat çekildi. “Demokratikleşme” ve “zenginlik” temalarının birleştiği açıklamalarda iş dünyası temsilcilerinin yeni pakete sıcak baktığı görülüyor. Erdoğan’ın açıkladığı paket iş dünyasında şöyle yankı buldu…

TOBB Rifat Hisarcıklıoğlu
Açıklanan maddeler toplumun talep ettiği ve ihtiyaç duyduğu alanları kapsaması bakımından önemli bir adım olmuştur. Demokratikleşme hamlemizi yeni bir Anayasa ile de taçlandırmakta da büyük fayda görüyoruz. Maddelerin hayata geçirilmesine yönelik bir zaman çizelgesinin açıklanması da toplumsal destek açısından önemlidir. Rekabet içinde olduğumuz ülkeler krizle meşgul iken, ekonomi ve demokrasi için gerçekleştirilecek reformlar milletimizin daha huzurlu ve zengin olmasını sağlayacaktır.

TÜRKONFED Süleyman Onatça
Çözüm sürecinin etkilerini yatırım projelerinin tamamlanmasıyla görüyoruz. Ancak bölgede risk primlerinin hala yüksek olması, yatırımların arzu ettiğimiz seviyeye çıkmasını engelliyor. Bölgesel yoksulluk tuzağından çıkış, çözüm sürecindeki kararlılığın devam etmesi ve demokratikleşmede gerekli adımların atılması ile mümkün olacaktır. Paketin doğru yönde atılmış çok önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bu adımın yeni bir Anayasa ile desteklenmesini öngörüyoruz. Paketin eksileri ve artıları da var. Keşke bu adımları daha önce atabilmiş olsaydık.

İSO Erdal Bahçıvan
Demokratik hak ve özgürlüklerin gelişimi açısından atılan bu adımların ilk ve son adımlar olmadığını düşünmekteyiz. Demokratikleşme sürecinin kesintiye uğramaksızın yoluna devam edeceğine dair umutlarımız daha da güçlenmiştir. Bu umudun bölgeyle birlikte tüm Türkiye’ye huzur, ekonomik gelişimimize katkı getirmesini ümit ediyoruz.

İHKİB Hikmet Tanrıverdi
Uzun süreden bu yana konuşulan pek çok başlık için ilk kez somut adım atılmasını son derece önemsiyoruz. Yeni Anayasa çalışmalarının bu doğrultuda bir an önce tamamlanmasını arzu ediyoruz. İktidar ile muhalefetin uzlaşma kültürü içinde yeni anayasa çalışmalarını bir an önce sonlandırmasını bekliyoruz.

MÜSİAD Nail Olpak
Ekonomideki hedeflerimize ulaşırken demokratikleşme sürecinde atılacak her türlü adımın faydalarını göreceğimize inandığımızı söyledik. Ne kadar demokrasi, o kadar zenginlik diye düşünüyoruz. Hükumetimiz bu paket ile birlikte ülkemizin yıllardır sorun teşkil eden konularının üzerine cesaretle gidebildiğini görüyoruz. Elbette bu bir süreç.

TİM Mehmet Büyükekşi
Bu paketin Türkiye için yeni bir kilometre taşı olacağına inanıyoruz. Yeni demokrasi paketinin 2023 yılındaki 500 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşma yolunda Türk iş ve sanayi dünyasına büyük ivme kazandıracağına inanıyoruz. Her zaman Türkiye’nin dinamizmine inandık. Daha ileri gitmek için azmimiz ve motivasyonumuz var.

PİYASADA TEPKİ YOK

Güne ABD’deki bütçe anlaşmazlıkları, İtalya’daki hükümet krizi ve Çin’deki zayıf imalat verileriyle başlayan piyasalar, demokratikleşme paketine ise tepki vermedi. Gün içinde yüzde 1’i aşan oranda değer kaybeden BIST endeksi, kapanışı yüzde 0.38 düşüşle 74.486 puandan yaptı.
Gün boyunca yatay bir seyir izleyen TL ise İtalya’daki siyasi endişelerin çözümle sonuçlanabileceği beklentisiyle kapanışa yakın değer kazanarak 2.0270 TL’ye kadar geriledi.

Bir önceki yazımız olan Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? başlıklı makalemizde bülent arınç, hükümet sözcüsü ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *