İşçi-memur ayrımı yerine ‘çalışanlar’

Başbakan Erdoğan, işçi ve memurların ‘çalışanlar’ başlığı altında toplanması çağrısında bulundu. Erdoğan, kıdem tazminatı için de işverenlere ve sendikalara, “Aranızda anlaşın” mesajını yineledi

Başbakan Tayyip Erdoğan, işçi-memur ayrımının ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, “Batı bunu büyük ölçüde halletti. Türkiye’nin de bunu halletmesine gereğine inanıyorum. Zira işçi memurun ne aldığına, memur da işçinin ne aldığına bakıyor. o zaman gelin oturalım bunu hep birlikte ‘çalışanlar’ başlığı altında toparlayalım” dedi. Kıdem tazminatı konusunda tarafların anlaşmasını isteyen Erdoğan, “Bizim açımızdan hiçbir sorun yok. Siz aranızda anlaşın, biz üzerimize düşeni anında yerine getirmeye hazırız” diye konuştu.
Mevsimlik işçi konusunda taraf olmadıklarını belirten Erdoğan, “Bir işçi, bir gün dahi çalışsa o onun kıdem hesabına girmeli. Şimdi yeni hazırlık, inşallah hemen onun ödemesini getiriyor. Bir gün dahi çalışsa. Dolayısıyla bundan sonra 11 ay, 10 ay, 6 ay, mevsimlik yok. Kıdem sürekli çalışıyor” dedi.
Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca düzenlenen 10. Çalışma Meclisi Toplantısı’nda şu mesajları verdi:

İŞÇİ-MEMUR AYRIMI KALKMALI: “Diyorum ki; ‘acaba biz işçi-memur ayrımını ne zaman ortadan kaldıracağız’. Batı bunu büyük ölçüde halletti. Türkiye’nin de halletmesine gereğine inanıyorum. Zira işçi memurun ne aldığına, memur da işçinin ne aldığına bakıyor. O zaman gelin oturalım bunu hep birlikte ‘çalışanlar’ başlığı altında toparlayalım. Bu başlık altında toparlarsak iki yanlı, iki bakış ortadan kalkmış olacak. Arada da sendikalar olacak, ama nedir? İşçi-memur ayrımı olmayacak, sadece çalışanda hepsini toplamış olacağız.”

KIDEM TAZMİNATINDA ANLAŞIN: “Kıdem tazminatı konusunda söyleyeceğim son derece nettir. Ben diyorum ki aranızda anlaşın. Bizim açımızdan hiçbir sorun yok. Siz aranızda anlaşın, biz üzerimize düşeni anında yerine getirmeye hazırız. Biz bu konuda başından beri aranızda bir uzlaşma, anlaşma olmasını bekliyoruz.”

MEVSİMLİK YOK, KIDEM ÇALIŞIYOR: “Burada bir konuyu daha söyleyeceğiz, 11 ay, 10 ay mevsimlik işçi. Bunlara biz artık taraf değiliz, biz hakka tarafız. Diyoruz ki, bir işçi, bir gün dahi çalışsa o onun kıdem hesabına
girmeli. Şimdi yeni hazırlık, inşallah hemen onun ödemesini getiriyor. Bir gün dahi çalışsa. Dolayısıyla bundan sonra 11 ay, 10 ay, 6 ay, mevsimlik yok. Kıdem sürekli çalışıyor. Alt işverenlik ve özel istihdam büroları konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzun süredir çalışıyor.”

GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ: “Ekim ayı içinde Bakanımız çözüm önerilerini önümüze getirecek ve biz de gerekli düzenlemeler için adımları atacağız.”

Bir önceki yazımız olan Erdoğan'ın Yılmaz Güney yorumuna dikkat çekti başlıklı makalemizde başbakan erdoğan, Çirkin kral ve Fatoş Güney hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *