İçki ve sigara satışında yeni kurallar

Alkol için düzenlenen yasal düzenlemenin ardından konuyla ilgili yönetmelik değişikleri çıkmaya başladı.

Buna göre tütün mamulleri ve alkollü içkiler tüketilmek veya beraberinde götürülmek üzere 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak. Yaş konusunda tereddüde düşülmesi halinde satıcı, tüketicinin kimlik belgesini isteyip yaşını kontrol edebilecek. Yönetmelikle gelen düzenlemeler şöyle sıralanıyor…
* İşyerlerinde alkollü içkilerin fiyatlarının bildirimi, alkollü içkilerin satışına tahsis edilmiş bölümlerde yer alması ve rakam ile yazıların 50 puntoyu aşmaması şartıyla yapılabilecek.
* Alkollü içkiler, otomatik satış makineleri ile satılamayacak, oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edilemeyecek.
* Perakende veya açık olarak alkollü içki satışı yapmak üzere satış belgesi talep eden kişiler ile anılan faaliyetleri yürütmekte iken işyeri adresini değiştiren kişiler, işyerlerinin örgün eğitim kurumları ve dershanelerle öğrenci yurtları ve ibadethanelere en az 100 metre uzaklıkta bulunduğunu belgelemek zorunda olacak.
* Alkollü içkilerin uluslararası düzeyde tanıtımına yönelik ihtisas fuarları ile bilimsel yayın ve faaliyetler düzenlenebilecek. Bunun için bölgedeki yetkili belediye veya mülki amirlikten alınmış izin gerekecek.
* Alkollü içkileri üretenler, ithal edenler ve pazarlayanlar her ne amaçla olursa olsun, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon veya bedelsiz olarak alkollü içki dağıtamayacaklar.

Özel bölümde satılabilecek
* Alkollü içkiler sektöründe faaliyet gösteren firmaların kullandıkları araçlarda, bu ürünlere ilişkin markaların tanınmasını sağlayacak bir uygulamaya gidilemeyecek.
* Alkollü içkiler, sadece bu ürünlerin satışına tahsis edilmiş alanda bulunan satış ünitelerinde sergilenecek. Ürüne tahsis edilmiş muhafaza ve soğutma amaçlı üniteler de satış ünitesi kapsamında olacak.

Web sitesi Türkiye’ye yasak, yabancıya açık!

Alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak, adını veya markasını içeren alan adı kullanılmak suretiyle reklam ve tanıtımına yönelik internet sitesi açılamayacak. Ancak Türkiye’de faaliyette bulunan alkollü içki üreticisi firmalar ihracat amacıyla, ülke içinden erişimini engellemeleri koşuluyla, ürettikleri ürünlerin yurt dışına yönelik reklam ve tanıtımını internet siteleri vasıtasıyla yapabilecek.

 

Bir önceki yazımız olan Çinlilere çiğ köfte satacağız başlıklı makalemizde çiğ köfte, çinliler ve etsiz çiğ köfte hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *