‘İçeri Girmez Miydiniz’ Haldun Taner ödülünü kazandı

2013 Milliyet Gazetesi Haldun Taner Öykü Ödülü’nü yazar Neslihan Önderoğlu “İçeri Girmez Miydiniz?” adlı kitabıyla kazandı. Geçtiğimiz yıl Alakarga Sanat Yayınları tarafından yayımlanan “İçeri Girmez Miydiniz?” yazarın ilk öykü kitabı. 49 yaşındaki İstanbul doğumlu yazar Neslihan Önderoğlu’nun öyküleri bugüne dek Notos, Sarnıç Öykü, Özgür Edebiyat, İzafi, Dünyanın Öyküsü, Sıcak Nal, Türk Dili, Öykü Teknesi, Patika, Öğretmen Dünyası, Ekin Sanat, Galapera Sanat gibi çok sayıda dergi ve fanzinlerde yayımlandı. Biz de yazarla ödülü hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Haldun Taner Öykü Ödülü sizin için ne anlam ifade ediyor? Bu ödülün önemi nedir?

Haldun Taner, kuşkusuz Türkiye’nin en önemli öykü ödüllerinden biri ve çok iyi bir jüri tarafından veriliyor. Bu anlamda yazdıklarınızın ciddi bir sınavdan geçtiğini düşündürtüyor. Bu ödülü kazanmak, benim için yazdıklarımın taçlandırılması ve adımın Haldun Taner gibi Türk öykücülüğünün en önemli isimlerinden biriyle anılması demek.

Yazın hayatınıza öyküyle mi devam etmeyi planlıyorsunuz? Farklı türleri denemeyi düşünüyor musunuz?

Bence çok az yazar kendisi için şu ya da bu kulvarda koşacağının planını yapabilir çünkü bütün edebi türleri iç içe görüyorum ben. Evet, şimdi kendimi en iyi ifade edebildiğim alan öykü ama ileride ne olacağını bilemeyiz.

Öykü yazmanın sizin için önemi nedir? Öykü hayatınızda nasıl bir yerde duruyor?

Yazmak utançsız ve acısız bir varoluş hayaline tutunmaktır. Kendimi yazmaktan daha iyi ifade edebileceğim bir yaşam biçimi tanımıyorum. Hayatın yazı ile düzelip güzelleşebileceğine dair çocuksu bir inancım var. Öykü biçim olarak hayatı karşılayan bir şey, dar alanda çok şey anlatabilmek. Söylenenlerin değil asıl söylenemeyenlerin peşinde koşmak. Uykuyla uyanıklık arasında bir yerden anlatılan bir yaşam kesiti.

Kitabınızda yabancılaşma, yalnızlık gibi temalara ve zorlayıcı ruh hallerine yer veriyorsunuz. Sizi böyle bir konu işlemeye iten neydi?

Öykülerin sonunu açık bırakmayı seviyorum. Değişik insanların hayatına misafir olmayı, onların ruh hallerine kulak kabartmayı. Bir lağım işçisinin de, estetik operasyonla kalça protezi taktıran kadının da bana söylediği şeyler var. Kitabın adı ise kitaptaki öykülerden birinin de adıdır. Ama aynı zamanda okuru kendi öykü evrenime de bir davettir.

Öyküye nasıl başladınız? Boğaziçi’nde işletme okuduktan sonra sizi edebiyata yönelten neydi?

Çok iyi bir okur olduğumu, iyi bir kitap keşfetmenin beni iyi bir öykü yazabilmekten çok daha fazla heyecanlandırdığını söyleyebilirim.

Yakında çıkacak yeni bir kitabınız ya da projeniz var mı?

İkinci öykü kitabım yakında çıkacak, ismi “Mevsim Normalleri”. Ayrıca Sarnıç Öykü Dergisi’nin editörlüğünü yapıyorum ve Alakarga Sanat Yayınları adına editörlüğünü üstlendiğim bir Kış Öyküleri kitabını hazırlıyorum. Edebiyatımızın önemli öykücülerini bir araya getirecek bir çalışma bu.

 

Bir önceki yazımız olan Türk Sinemasında kimler geldi kimler geçti başlıklı makalemizde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Altın Portakal'ı kim kazandı ve Altın Portakal'ın en iyileri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *