Hyundai’nin i10 Türkiye’ye uğurlu geldi

Hyundai’nin i10 modeli Güney Koreli devin “Türkiye fabrikasının rolünü artıracağız” mesajıyla banttan indi. İlk yurtdışı fabrika yatırımını Türkiye’de yapan şirket, Avrupa’daki büyüme planında Türkiye’ye özel önem veriyor.

Hyundai’nin Türkiye’de toplamda 634 milyon dolarlık yatırım yaptığını belirten Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Eui-Sun Chung, bu yılın sonuna kadar 43 milyon dolar daha yatırıma imza atacaklarını açıkladı. Chung, “Bu yatırımlarımızla Türkiye fabrikamızı en modern ve en kaliteli tesislerden biri haline getirdik ve bunu sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda “i10” modelinin banttan iniş törenine katılan Chung, geçen bir yıllık sürede Türkiye fabrikasının kapasitesini 200 bin adede çıkarma projelerini tamamladıklarını söyledi.
Chung, “Fabrikanın kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiğimiz en büyük ölçekli bu yatırımımız sayesinde Hyundai Assan, Avrupa pazarları için stratejik öneme sahip olan modelleri üreten bir üretim üssü haline geldi. Hyundai Motor Company’nin globalleşme sürecinde Türkiye fabrikası büyük bir öneme sahip oldu.”
Chung, Güney Kore dışında faaliyet gösteren 7 üretim tesisinden ilkinin Hyundai Assan fabrikası olduğunu hatırlatarak, “1997 yılında başladığı üretimle Hyundai’nin başarılı global üretiminin temel taşını oluşturmuştur” diye konuştu.

Seneye yeni model yolda

Türkiye’de otomotiv ve yan sanayisinin gelişimi için 4 şirkete yatırım yaptıklarının bilgisini veren Eui-Sun Chung, bu operasyonla yerel firmalarla parça gelişimini artırmayı da gelecek dönemlerde hedeflediklerini açıkladı. Chung, şunları kaydetti: “Bununla yarattığımız 2.700 kişilik ek istihdam sayesinde Türk ekonomisine önemli bir katkı yapacağız. Hyundai’nin tasarım felsefesi, Avrupa pazarında markamızın iddialı konuma gelmesini sağlayacaktır. Çift vardiyayla üretim yaptığımız fabrikamızda, üç vardiyaya geçeceğiz. Gelecek yıl yeni bir modelin üretimine başlayıp Avrupa’nın üretim üssü olan Türkiye fabrikasının rolünü daha da arttıracağız.”

 

Ali Kibar: İlk seri üretim
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, planlanan süreden önce i10’u banttan indirdiklerini söyledi. Kibar, “Sizlerle bir yıl kadar önce yine fabrikamızda ilk kez paylaştığımız 1.2 milyar TL tutarındaki yeni yatırımımızı planlanan süreden önce tamamladık ve bugün itibariyle de Yeni i10 modelimizin seri üretimine başlıyoruz” dedi.

 

Ayten güzel isim!
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Boyumuz posumuz kaşımız fena değil. Ama yatırımcılar boyumuza ve posumuza bakıp buraya gelmediler. Türkiye’nin siyasi, ekonomik istikrarına ve 30 yaş ortalamasına sahip olan genç nufusumuza ve iş gücümüze güvenerek geldiler. Hyundai’den Ayten (i10’nun İngilizce okunuşu) güzel de bir isim. Bunun kapasitesini 200 bin yapmanız yetmez. Hedefi 300 bine çıkartalım.”

Bir önceki yazımız olan Egzoz seslerindeki farklılık! başlıklı makalemizde Egzoz sesi, Egzoz sesindeki farklılık ve Frankfurt Otomobil Fuarı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *