HÜRKUŞ’un performans özellikleri

Yerli eğitim uçağı Hürkuş ilk uçuşunu Ankara’da gerçekleştirdi. 33 dakikalık sorunsuz uçuşun ardından pilot Özpala, Vecihi Hürkuş’un kızının elini öptü. TAI Genel Müdürü Dörtkaşlı, ‘Bugün Türk havacılık sanayinin zafer bayramıdır’ dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) eğitim uçağı ihtiyacına yanıt vermek amacıyla geliştirilen HÜRKUŞ dün sabah ilk uçuşunu yaptı. TSK’nın eğitim ve silahlı hafif yakın hava desteği uçağı ihtiyaçları için TUSAŞ mühendisleri tarafından tasarlanıp üretilen HÜRKUŞ, Kazan tesislerinde dün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Sabah 07.30’ta motor çalıştıran HÜRKUŞ, 07.35’te uçuş kulesinden gerekli izinleri aldıktan sonra havalandı, toplam 33 dakika havada kalan HÜRKUŞ, 9 bin 500 feet yüksekliğe tırmanarak kumanda yüzeylerinin ilk kontrollerini tamamladı. Planlamalara uygun olarak tüm uçuşu iniş takımları açık olarak yapan HÜRKUŞ, başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Bu uçuş sırasında HÜRKUŞ’a Türk Hava Kuvvetleri’nin eğitim uçağı KT-1 eşlik etti. Ayrıca uçağın kolunda, TAI’nin sistem tasarımını yaptığı ATAK T-129 Taarruz helikopteri de uçtu. Özel kızılötesi kamera sisteminden ATAK Hürkuş’un gökyüzüyle buluşmasının çekimini yaptı.
Uçuş sırasında uçak en fazla saatte 259 kilometre hıza çıktı. Testler, TAI ve Akıncı kontrol sahasında yapıldı. İlk uçuşta KT-1’in Sorunsuz geçen 33 dakikalık uçuşun ardından Hürkuş kalktığı Akıncı Üssü’ne teker koydu.

Pilot Özpala ıslatıldı
İnişte Murat Özpala’yı TAI çalışanlarının yanı sıra Genel Müdür Muharrem Dörtkaşlı, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayer ve Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın ile Hava Kuvvetleri’nden üst düzey generaller karşıladı. Murat Özpala, havacılık gelenekleri doğrultusunda ıslatıldı. Murat Özpala, uçağa adını veren Türkiye’nin öncü havacısı Vecihi Hürkuş’un kızı Gönül Hürkuş’un elini öptü.

EASA sertifikalandırılacak
Uçuşu gerçekleştiren TUSAŞ Test Pilotu Murat Özpala, uçağın mühendislerin hesapladığı gibi kumandalara çok güzel tepki verdiğini, 1600 beygirlik motorun ise yüksek bir kalkış performansı sağladığını ifade etti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen denetlemeler sonucunda başlatılan test sürüşü, yüzlerce uçuş sonrasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın vereceği sertifika ile tamamlanacak. HÜRKUŞ, dünya satışları için Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) tarafından da sertifikalandırılacak.

Üç farklı model
Hürkuş’un önce sivil eğitim modeli geliştirildi, daha sonra askeri eğitim ile yakın hava desteği verecek silahlı modeli de geliştirilecek. Saatte en fazla 574 kilometre hıza çıkabilen Hürkuş, 10 bin 577 metre irtifaya yükselebilecek. PT6 tipi pervaneli turboprop motora sahip uçağın havada toplam kalış süresi ise 4 saat 15 dakika.

İlk sertifikalı sivil test pilotu
Özpala, 2010’da Hava Kuvvetleri’nden ayrıldı ve TAI’ye girdi. Koreli KT-1 uçaklarının fabrikadan imal edildikten sonra test uçuşlarını yaptı. Bu uçuşlar sırasında 2011’de büyük bir tehlike atlattı.
Test Mühendisi Serdar Cora ile katıldıkları uçuşta ters spin hareketi sırasında arka kokpitteki koltuk istem dışı uçaktan fırladı. Serdar Cora paraşütünü açıp inerken, Kanopisi patlamış uçağı Murat Özpala başarıyla Akıncı Üssü’ne indirdi. Hürkuş Projesi ile birlikte ekibe dahil olan Murat Özpala, Kanada ve ABD’de sivil test pilotluğu eğitimi aldı. Türkiye’nin ilk sertifikalı sivil test pilotu oldu. Özpala’nın 1800’ü öğretmen pilot olmak üzere 3 bin 500 saatten fazla uçuş tecrübesi bulunuyor.

HÜRKUŞ’un performans özellikleri

Maksimum seyir hızı 574 km/saat
Maksimum tırmanma hızı 4.370 ft/dakika (22 m/s)
Azami servis irtifası 34.700 ft (10577 m)
Havada kalma süresi 4 saat 15 dakika
Maksimum menzil 1478 kilometre
Kalkış mesafesi 489 metre
İniş mesafesi 593 metre
G limitleri +7/-3,5 gram

Bir önceki yazımız olan Facebook'tan BDP'ye kötü haber başlıklı makalemizde ahmet türk, ayla akat ve barış ve demokrasi partisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *