Hükümete çağrı

Dünya Barış Günü’nü yarın kitlesel gösterilerle karşılayacak olan BDP, 4 kentte gövde gösterisi yapacak. Gösterilerin merkezi Diyarbakır’daki İstasyon meydanı olacak. PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Nevruz bayramında okunan mesajında ve sonraki açıklamalarında süreç için kritik eşik olarak gösterdiği 1 Eylül’de BDP eşbaşkanlarının vereceği mesajlar ayrı bir önem taşıyor. Eşbaşkanların açıklamalarında hükümeti adım atmaya çağırması beklenirken, PKK’nın da hükümetten olumlu mesajlar gelmemesi halinde çekilmeyi geçici olarak durdurduğunu açıklayabileceği konuşuluyor.
BDP, etkinlikler kapsamında İstanbul, Diyarbakır, Van ve Mersin’de mitingler düzenleyecek. Diyarbakır’daki mitinge PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah’ın, Suriye’den 20 kişilik heyetle katılması bekleniyor. Mitinge Eşbaşkan Salih Müslim’in de katılabileceği belirtiliyor. Mitingler; İstanbul Kadıköy İskele Meydanı, Diyarbakır İstasyon Meydanı, Van Altaylı Parkı ve Mersin İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Mardin’de festival
Bazı illerde de BDP’li milletvekilleri ile MYK ve PM üyelerinin katılacağı mitinglerle, kitlesel yürüyüşler ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Diyarbakır’ın yanısıra Mardin’in Nusaybin ilçe sınırlarında bulunan Bagok Dağı’nda ise, “Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşam” adı altında festival kutlaması yapılacak.

Öcalan’ın mesajı
Diyarbakır’daki mitingde, Öcalan’ın BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile yaptığı son görüşmede, çözüm sürecinde kritik eşik olarak gösterdiği 1 Eylül’e ilişkin verdiği bazı mesajların okunması bekleniyor. Öcalan’ın mesajının Diyarbakır’ın yanı sıra dört ayrı kentteki mitinglerde de okunabileceği ifade ediliyor.

İki başlıklı miting
Barış mitingleri konusunda bilgi veren Demirtaş, “İki başlıkla mitingler yapılacak. Birincisi içeride yürüyen süreç açısından çok kritik hükümetin adım atması gerektiği döneme girilmiş olması gerekiyor. Bu konuda hatırlatma yapmak ve bölgesel savaş risklerine girmemek. Ne ülkemizde ne de bölgemizde savaş istemiyoruz mesajını güçlü vereceğiz. İkinci başlık olarak da Rojava’ya destektir. Özellikle Rojava üzerinde oynanan oyunlara biz dikkat çekmezsek kimsenin dikkat edeceği yok ve biz bu mitinglerle bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz” diye konuştu.
Kışanak ise Diyarbakır mitinginde dünya ve Ortadoğu’ya mesaj verileceğini belirterek, “Bu miting bizim için çok önemlidir. Tüm halkımız şunu çok iyi biliyor ki; Amed’de Newroz’da tarihi bir deklarasyon yayımlandı. Kürt halkı yediden yetmişe milyonları aşan kitle ile bu Newroz coşkusunu barışa ve çözüme olan inancıyla buluşturdu. Demokratik bir yaşamı ve demokratik kurtuluşu selamlayan bir Newroz oldu. Şimdi biz 1 Eylül’de aynı ruhla, aynı coşkuyla aynı heyecanla bunu hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Kentlerde “Serhıldan”
Barış mitingleri kapsamında yapılacak gösterilerin yanı sıra çözüm sürecini hızlandırmak, hükümeti adım atmaya zorlamak için BDP öncülüğünde önümüzdeki günlerde “kentlerde büyük serhıldanlar (başkaldırı)” yapılması kararlaştırıldı.

 

Bir önceki yazımız olan Palalı medyaya savaş açtı: Düşmanımsınız başlıklı makalemizde birgün, palalı saldırgan ve sabri çelebi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *