Hollande Galatasaray Üniversitesi’ni ziyaret etti

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, iki günlük Türkiye ziyaretinin İstanbul kısmında da Türkiye ile yeni bir yakınlaşma döneminin güçlü sinyallerini vermeye devam etti. Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkilerin iki önemli ayağını oluşturan eğitim ve ekonomi Hollande’ın dünkü programında yer buldu.
22 yıl aradan sonra Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan ilk Fransız Cumhurbaşkanı olan Hollande, sabah saatlerinde Galatasaray Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağları vurguladı. “Fransa ve Türkiye arasındaki dostluğun sembolü olan bir yerdeyim. Mecbur kaldığım için değil, paylaşılmış bir mutluluk olduğu için geldim” diyen Hollande “22 sene uzun gibi görülebilir ama ilişkilerin 1500’li yıllara dayanmasına bakarsak çok değil. Ben buraya zamanı tekrar kazanmaya geldim çünkü birlikte yapacak çok şeyimiz var” ifadelerini kullanarak gergin geçen yakın geçmişe değil ortak tarihe odaklanılması çağrısında bulundu.

‘Müzakereler demokrasi için araç’
Konuşmasında Orhan Pamuk ve yönetmen Fatih Akın’a selam yollayan Hollande, sonucuna ‘halkların karar vereceği’ Türkiye’nin AB üyelik sürecini de olumlu bir ışık altında resmetti. “Müzakereler; demokratikleşme, özgürlük ve kalkınma gibi alanlarda, bunları geliştirmek için ek araç olabilir” önerisini getiren Hollande, Fransa’nın yeni fasıl başlıkları açmada istekli olduğunun altını çizdi.

‘1915’le yüzleşmek sizi büyütür’
Fransız kamuoyunda Türkiye’ye bakışı şekillendiren en önemli konular arasında yer alan ‘1915’ konusu da Hollande’ın konuşmasındaydı. Hollande ‘soykırım’ kelimesini kullanmasa da “Fransa’nın duruşunu zaten biliyorsunuz” diyerek 1915’e dair görüşlerinde değişiklik olmadığını vurguladı. “Bu yıl trajedilerle dolu 1. Dünya Savaşı’nı anacağız. Tarihe bakmak her zaman acı verici. Fakat çaba gösteren halk herkesin gözünde büyür” diyen Hollande, Türkiye’nin acılara duyarlı bir ülke olduğunu söyledi.

‘Türkiye zaten Avrupa’da’
Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un da dahil olduğu yedi bakan, onlarca işadamı ve kırka yakın gazetecinin eşlik ettiği Hollande’ın çıkarma niteliğindeki ziyaretine atfettiği öneme Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de vurgu yaptı. Hollande’ın Galatasaray Üniversitesi’nin ardından katıldığı Türk-Fransız İş Forumu’nun kapanış toplantısında Gül “İkili ilişkileri hak ettiği seviyeye yükseltelim. İlişkilerimizin özüne dönelim” çağrısını yaptı.
İki cumhurbaşkanının yılda 14.5 milyar dolar olan ticaret hacmini 20 milyar euroya çıkarma hedefini koyduğunu belirten Gül, “Bizim Rusya ile 40 milyar dolar ticaretimiz var. Müttefikimizle niye bu kadar büyük olmasın ki?” dedi. Gül’ün ‘siyasi istikrarı sağlam’ Türk ekonomisi değerlendirmesine katılan Hollande da “Türkiye 10 yılda değişti. Siz zaten Avrupa’dasınız” sözleriyle katıldı.

‘Fasılları açarak bizi test edin’
Cumhurbaşkanı Gül’ün foruma hitabında Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerine ciddiyetle devam edilmesine yönelik vurgu göza çarptı. “‘Müzakereyi bitirince de tam üye olacaksın’ diye yine bir şey yoktur. Belki Türk halkı, o gün ‘Hayır, biz Norveç’in yaptığını yapmak istiyoruz’ diyecektir ama bunlar bugünün konusu değildir” diyen Gül, Fransa’nın beş müzakere faslındaki siyasi blokajını kaldırmasıyla AB standartlarına uyma sorumluluğunun Ankara’ya düşeceğini ve bu durumun ‘Türkiye’yi test etmek için güzel bir fırsat olacağını’
öne sürdü.

GÜLSİN HARMAN

Bir önceki yazımız olan Erdoğan'ın evinde böcek var mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. February 2, 2014

    […] Hollande Galatasaray Üniversitesi’ni ziyaret etti  […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *