Hobbit’in 3. filmi: Beş Ordunun Savaşı

Yönetmen Peter Jackson, “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinden sonra “Hobbit” üçlemesini de tamamlıyor. İzleyici, kaçış sinemasının en başarılı serisine veda ediyor. 12 yıldır aralıklarla
Orta Dünya’daydık ve şimdi buradayız…

Hikayeyi biraz başa sararsak, pek tanınmamış yönetmen Peter Jackson’ın izleyiciye sunduğu Orta Dünya destanı 2001’de gösterime giren J. R. R. Tolkien uyarlaması “Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği”yle başlamıştı. Şimdi ise tek kitabın üç filme bölünmesiyle devam eden “Hobbit” üçlemesinin son filmi “Hobbit: Beş Ordunun Savaşı / The Hobbit: The Battle Of The Five Armies” ile ticari sinemanın sunduğu gelmiş geçmiş en güçlü kaçış filmleri serisinin; Jackson’ın Tolkien uyarlamalarının sonuna geldik. “Uyarlamaya devam ederler” dediğinizi duyar gibiyiz ama Jackson diğer Tolkien kitaplarının uyarlama haklarının ailede olduğunu ve Orta Dünya’ya veda ettiğimizi söylüyor.

Hobbit serisine genel bakış

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı”nda cücelerin krallığı Yalnız Dağ’ı ve buradaki hazinelerini işgal etmiş ejderha Smaug, Göl Kasabası’nda öldürülüyor. Ancak hazineden mücevher isteyen elfler, haklarını isteyen perişan haldeki Göl Kasabası insanları ve hazinelerini paylaşmak istemeyen ejderha hastalığına tutulmuş cücelerin kralı Thorin Meşekalkan savaşa girmek üzeredir. “Yüzüklerin Efendisi”nde de karşımıza çıkacak kötülük lordu Sauron da yükselmektedir ve ork ordularının Yalnız Dağ’da gözü vardır.

Hobbit’in dişi karakteri Tauriel

Savaş bölümü etkileyici

“Hobbit” gibi kısa bir kitabı başka Tolkien hikayelerinden eklemelerle üçe bölme kararı, “Hobbit” üçlemesinin son filminide etkiliyor ve karşımıza uzayan planlar, arka hikayeler çıkıyor. Ancak Jackson, filme adını veren savaş bölümünde hem heyecanı hem de dramatik etkiyi yakalıyor. Bilbo rehberimiz olarak ilgi çekiciliğini korurken, Thorin’in güçle ve servetle imtihanı “Hobbit” üçlemesinin en çekici bölümlerinden birini oluşturuyor. Kötülük yükseldiğinde iyilerin taraf seçip savaşmak zorunda kaldığı üzerine ilerleyen hikayeyle Orta Dünya’ya “Hobbit” üçlemesinin en başarılı filmiyle veda ediyoruz.

Hobbitlere dair bilmeniz gerekenler

“Hobbit: Beş Ordunun Savaşı/ The Hobbıt: The Battle Of The Five Armies”

Yön.: Peter Jackson
Oyn.: Martin Freeman (Bilbo Baggins), Lee Pace (Thranduil), Evangeline Lilly (Tauriel), Richard Armitage (Thorin Meşekalkan), Luke Evans (Bard), Orlando Bloom (Legolas), Ian McKellen (Gandalf) Sen.: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro
Gör.: Andrew Lesnie
Müz.: Howard Shore

NİL KURAL

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *