Hız limiti 90’a çıktı ama…

Şehir içindeki hız sınırını saatte 70 kilometreden 90 kilometreye çıkaracak düzenlemeye uzmanlar karşı. Uzmanlar, “Hız sınırının artması güvenlik problemi yaratır. Düzenleme trafiği rahatlatmaktan çok kazaları artırır. Yollarımız 90 kilometre hızla gidilebilecek alt yapıya sahip değil” diyor.
Trafik sıkışıklığını azaltmak amacıyla hazırlanan yeni yönetmelikle şehir içi hız limiti 70 kilometreden 90 kilometreye çıkarılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Daire Başkanlığı’nın yapacağı düzenlemeyle, okulların açılmasıyla birlikte yoğunlaşan trafik sıkışıklığının azaltılması hedefleniyor. Eylül ayının sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeyi İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı emekli öğretim üyeleri Prof. Dr. Güngör Evren ve Prof. Dr. İnal Seçkin ile İTÜ Ulaştırma Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Ergün’e sorduk.
‘70’e bile uygun değil’
Hız limitinin artırılmasının güvenliği azaltacağını savunan Prof. Dr. Evren şöyle konuştu: “Ulaşım sorunumuz hız limitlerinin artırılmasıyla çözülemez. 70 kilometre içinde trafik akışı mümkün değilken 90 kilometrenin uygulanabilmesi hiç mümkün değil. Mevcut hız limitini hani uygulayacak altyapımız yok. Önce altyapıyı geliştirmek gerekir. O hız limitini uygulama şansımız yokken hızın arttırılması bir yarar sağlamaz. Belli noktalarda daha fazla tıkanma yaşanacaktır. Trafiğin çözümü için toplu taşımanın geliştirilmesi gerekiyor. Hız artırımıyla ancak güvenlik zafiyeti yaşanır.”
‘Virajlar uygun olmalı’
Prof. Dr. İnal Seçkin de yolların teknik bakımdan düzenlemeye uygun olması gerektiğine dikkat çekerek, “Yolun 90 kilometre hıza mümkün olması gerekiyor. Bugüne kadar böyle bir hız limiti düşünülmediği için yolların altyapısı ona uygun yapılmadı. Yoldaki virajların 90 kilometre hızla dönüşe uygun olması gerekiyor. Şehir içinde ne hız verirseniz sürücü bunu uygular. ‘Bu yollar bizim vereceğimiz artırıma uygun mu?’ diye düşünülmesi gerekir. Bunun uygulanabilirliği pek mümkün gözükmüyor” diye konuştu.
‘Şehir içi sürat yeri değil’
Doç. Dr. Murat Ergün ise düzenlemenin trafiği rahatlatmak yerine kazaları artıracağını savundu. Ergün, “Hız sınırının artırılmasını öngören bu düzenlemenin hiçbir bilimsel tarafı yok. Mevcut yollarımız buna uygun değil. Sinyalizasyon sistemlerinden kavşak virajlara kadar yolların baştan sonra altyapı değişikliğine ihtiyacı var. Dünyanın hiçbir yerinde şehir içindeki hızı artırma yoluna gidildiğini görmedim. Aksine şehir içi yayalar içindir, araçların sürat yapması için değil. Ayrıca şehirlerdeki trafiğin sebebi hız sınırı değil toplu taşıma araç sistemlerinin çok yaygın olmaması. Trafik sıkışıklığı azaltılmak isteniyorsa raylı araç sistemleri geliştirilsin. Bu uygulama bir işe yaramayacağı gibi kontrolsüzlükten ötürü kazalara sebebiyet verecektir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Vatandaşla baş başa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *