Hırsız İmamlı Kertenkele dizisi tepki çekti

Kertenkele dizisi için RTÜK’e şikayet telefonları yağdı…

Atv’de yayınlanmaya başlayan ve bir hırsızın başından geçen hikâyelerin anlatıldığı Kertenkele adlı dizi, daha ilk bölümde şikâyet rekoru kırdı. 25 Ekim’de yayınlanan bölümde hırsız karakterinin cezaevinden kaçmak için imam kıyafetleri giyerek sahte cami imamı rolüne bürünmesi tepki topladı.

Kadrosunda Timur Acar, Sera Tokdemir, Eda Özerkan, Dilşad Şimşek, Erdinç Gülener, Umut Oğuz, Sinan Çalışkanoğlu ve Şemsi İnkaya gibi isimlerin olduğu dizi 25 Ekim’de atv ekranlarına geldi. Dizide zekâsı ve sıra dışı yetenekleri nedeniyle bir türlü ele geçirilemeyen ‘Kertenkele’ isimli karakterle, takıntılı bir şekilde onu yakalamaya çalışan Ünsal isimli bir komiserin maceralarının anlatıldığı dizinin ilk bölümü kriz yarattı. Cezaevinden kaçarken imam kılığına giren Kertenkele’nin, hiçbir dini bilgisi olmamasına rağmen kendini bir anda küçük bir mahallede imam olarak bulmasıyla dalga geçilen bölüme şikayet yağdı.
27 Ekim’de RTÜK’e yapılan bin 650 şikayetin bin 453’ü (yüzde 88) sadece Kertenkele dizisi için yapıldı. RTÜK’ün yaptığı şikâyet istatistiklerinde Kertenkele dizisini A9 TV’de da yayınlanan “Adnan Oktar’la Sohbetler” ve Kanal D’de yayınlanan “Arka Sokaklar” adlı dizi filmler takip etti.

Yayından kaldırın

Kertenkele dizisine Türk Diyanet Vakıf Sendikası da tepki göstererek, RTÜK’ten dizinin yayından kaldırılmasını istedi. Sendika yazısında, şöyle denildi: “Yayınlanan dizideki imam karakteri dinimize ve imamlarımıza hakaret ediyor. Dini kuralları ve değerleri hafife alındığı dizide, imamlarımız da ahlak zafiyeti var gibi gösterilerek küçük düşürme çabası olarak değerlendirildi. Din Görevlileri ve milletimizin hassasiyetlerini ayaklarına altına alan bu dizi, namaz kılınan bir camide dini değerlerimizle alay etmekte, bir imamı toplum nezdinde küçük düşürmeye yönelik mesajlar vermektedir. Toplum tarafından yakışıksız hareketler olarak nitelenen kötü vasıfları İmamlar da yapar algısının vurgulandığı rencide edici sözler, aşağılayıcı görüntüler ve verilen yanlış iftira dolu mesajlar utanmazlığın bu kadarına pes dedirtti.”

ÖNDER YILMAZ – Milliyet

Bir önceki yazımız olan İbrahim Büyükak'ın son model cipi! başlıklı makalemizde ibrahim büyükak, ibrahim büyükak jeep ve ibrahim büyükak nurdan beşen hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. November 5, 2014

    […] Hırsız İmamlı Kertenkele dizisi tepki çekti […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *