Hint ve Afrika pazarı

Vodafone, ABD’li Verizon’daki hisselerini 130 milyar dolara ortağına satıyor. Şirket, Serpil Timuray’ın bölge direktörü olduğu Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik bölgesine odaklanacak

İngiliz GSM devi Vodafone, ABD’li Verizon’daki yüzde 45 hissesini Amerikalı ortağına 130 milyar dolara satmak için anlaştı. ABD pazarından çıkmaya hazırlanan şirketin, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın ek görev olarak bölge direktörlüğüne getirildiği ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik (AMAP) bölgesine odaklanacağı belirtiliyor.
AMAP, Vodafone Grubu’nun 409 milyon abonesinin yüzde 65’inin bulunduğu, servis gelirlerinin yüzde 30’unu oluşturan ve dünya genelindeki iki yönetim bölgesinden biri olarak konumlanıyor.
İngiliz ve Amerikalı operatör arasındaki ilişkinin geçmişi ise 1999 yılına gidiyor. Vodafone, AirTouch ve Bell Atlantic’in sahip olduğu daha sonra Verizon adını alan operatörle, 70 milyar dolar ödeyerek güçlerini birleştirmişti. Satışla birlikte, operatörün Amerika’daki 14 yıllık faaliyeti de son bulacak. Vodafone’da 5 yıl önce Vittorio Colao kontrolü devraldığında Avrupa küresel ekonomik krizin etkilerini yeni hissetmeye başlamıştı. Colao, dünya operasyonlarını daha verimli hale getirmek için ana bölgeleri haricindeki firmalardaki hisselerini satma kararı aldı.

Hint ve Afrika pazarı

2010 yılında China Mobile’daki hissesini 6.9 milyar dolara, 2011 yılında Fransız SFR’deki yüzde 44 hissesini 11.3 milyar dolara sattı. Colao, satışlardan elde ettiği geliri borçları ödemek, hissedarlara kâr payı dağıtmak ve Vodafone’un, Hindistan ve Güney Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerdeki çizgisini yükseltmek için kullandı. Operatörün şu anda 30’un üzerinde ülkede 400 milyondan fazla abonesi bulunuyor. Afrika, Ortadoğu ve Asya bölgelerinin operatörün gelirinde önemli katkısı var.
Yeni alımlara kaynak mı?
Ayrıca Verizon’da hisse satışının Vodafone’a diğer Avrupalı operatörlerin girdiği ve büyük büyüme alanı olan televizyon ve genişbant konusunda hamle yapma konusunda ciddi kaynak sağlayacağı da kaydediliyor.
Teknoloji araştırma şirketi Gartner yöneticisi Gyanee Dewnarain, “Çoğu operatör konuşma ve mesajlaşmadan gelir kaybediyor ve bu alan büyümüyor. Vodafone’un bu paraya, Avrupa’daki gücünü ve yeni servislerini artırmak veya hâlâ büyümenin olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki operasyonlarını genişletmek için ihtiyacı vardı” dedi. Serpil Timuray’ın AMAP’ın yönetiminde destek verdiği Bölge Başkanı Nick Read ise, Vodafone’un birkaç yıl içinde gelirinin Güney Avrupa’yı geçeceği tahmin edilen Afrika’da büyüme fırsatları aradığını söylemişti.
GSM devinin Verizon’daki hisse satışından elde edeceği nakitin yeni gelişen alanlardaki şirket satın almalarında da elini güçlendirmesi bekleniyor. Verizon’un abone sayısı 100 milyona yaklaşıyor ve ABD pazarının lideri konumunda.

Amerika paketini nasıl etkileyecek?
Vodafone Türkiye, abonelerine Vodafone’un varlığının bulunduğu ülkelerdeki yurtdışı konuşmalarda avantajlı fiyatlar sağlıyor.
Verizon hissesindeki satış nedeniyle Amerika’ya seyahat eden Vodafone abonelerinin bundan belirli bir süre sonra indirimli konuşma avantajında bir değişiklik olabilir.
Vodafone Türkiye aboneleri, Avrupa’dan Uzakdoğu ve Amerika’ya pek çok ülkede yurtdışı konuşma paketleriyle günde 9.9 TL’den başlayan fiyatlarla görüşebiliyor.

En büyük 3. satın alma

– Vodafone’un Verizon Wireless’daki hisselerini 130 milyar dolara satışı dünyadaki en büyük üçüncü hisse satışı olma özelliğini taşıyor.
– Dünyadaki en büyük şirket satın almasını yine Vodafone 1999 yılında yaptı. Alman Mannesmann AG’yi 203 milyar dolara satın almıştı.
– En büyük ikinci alım ise Time Warner’la AOL arasında 2000 yılında 182 milyar
dolara aldı.

Bir önceki yazımız olan Arda'nın artık Alman ortağı var! başlıklı makalemizde arda turan, Arda Turan Lidyana.com ve burda grubu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *