Hilal El Cedda’ya pasaportu geri verildi

Terör şüphelisi olarak yakalandıktan sonra İngiliz pasaportu elinden alınan Iraklı Hilal El Cedda’ya pasaportun geri verilmesi ülkeyi karıştırdı. Cedda, 2008’de Türkiye’ye kaçmıştı.

İngiltere Anayasa Mahkemesi’nin Irak asıllı bir terör şüphelisine 2007’de elinden aldığı İngiliz pasaportunu geri vermesi ülke gündemine oturdu. Şu anda Türkiye’de üçüncü eşi ve sekiz çocuğuyla birlikte yaşayan Hilal El Cedda (56), 1992 yılında mülteci olarak Irak’tan İngiltere’ye kaçtı.
8 çocuğu Türkiye’de
1998’de oturma izni alan El Cedda ve ailesi 2000 yılında da İngiliz vatandaşı olmaya hak kazandı. Iraklı adam 2004’te tekrar ülkesin döndü. Ancak bir ay sonra Irak’taki İngiliz askerleri El Cedda’yı kendilerine karşı bombalı saldırı planladığı ve silah kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla tutukladı. Herhangi bir duruşma yapılmadan üç yıl boyunca Irak’ta tutuklu kalan El Cedda, Şubat 2008 tarihinde serbest bırakıldı. İddiaya göre Iraklı serbest bırakılmasının ardından sahte bir pasaportla Türkiye’ye giriş yaptı. O tarihten bu yana sekiz çocuğu ile Türkiye’de yaşayan El Cedda aynı anda evli olduğu ilk iki eşinden boşanarak üçüncü eşiyle evlendi. İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlıktan çıkarılan El Cedda’nın Anayasa Mahkemesi’ne başvurması üzerine mahkeme, Iraklı adam lehine karar aldı. Birleşmiş Milletler’e göre ‘devletsiz’ kalması yasal olmayan adama bu nedenle İngiltere vatandaşlığı geri verildi. El Cedda 2000 yılında İngiliz vatandaşı olduğu için otomatik olarak Irak vatandaşlığından çıkarılmıştı. İçişleri Bakanı Theresa May ise halen El Cedda’nın Irak vatandaşı olduğunu savunuyor.
‘Irak vatandaşı’ iddiası
Bakanlığın Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu bir belgede Iraklı adamın 2008’de yeniden Irak vatandaşı olmaya hak kazandığı görülüyor. Ancak mahkeme bu belgeyi henüz değerlendirmedi.

 

Bir önceki yazımız olan Gökhan Aktaş: Yaşamaz zaten dediler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *