Heybeliada’daki Ruhban Okulu eğitime hazır

Heybeliada’nın Ümit Tepesi’nde yer alan ve 1971’de kapatılan Heybeliada Ruhban Okulu, Ayatriada Manastırı ve 1985 yılından bu yana öğrencisi olmadığı için kapalı bulunan Heybeliada Rum Erkek Lisesi, her gün saat 08.30-16.30 saatleri arasında kapılarını vatandaşların ziyaretine açıyor. Manastırın ana kapısından içeri giren ziyaretçiler, bahçede, üzerinde Atatürk’ün İngilizce olarak “Yurtta sulh, dünyada sulh / Peace at home, peace in the world” ile Türkçe olarak “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözünün yazılı olduğu Atatürk büstü ve Türk bayrağı ile karşılaşıyor.

127 yıl hizmet verdi

Son derece bakımlı bir bahçenin içinde lise ile 1971’de kapatılan Ruhban Okulu’nun bulunduğu tarihi bina, Ayatriada Kilisesi, patrik ve rahiplerinin mezarları yer alıyor. Bahçede, üzerinde Ermenice ve Karamanlıca yazılar bulunan tarihi su kuyusu da görenlerin dikkatini çekiyor.
Bina hakkında bilgi veren Bursa Metropoliti ve Ayatriada Manastırı Başrahibi Elpidophoros, “Okulumuz tarihi, güzel bir yer. Fakat burayı bir müze olarak değil, okul olarak kullanmak istiyoruz” diyerek şöyle devam ediyor:
“Burada lise ve ruhban okulu bulunuyordu. Lise 3 yıllık eğitim veriyordu ve liseden mezun olanlar ilahiyat bölümüne geçiyor ve 4 yıl daha okuyordu. Din adamlarımız, 7 yıllık eğitim alıyordu. Ruhban Okulu, 1971’e kadar, 127 yıl hiç bir engel çıkmadan faaliyetine devam etti. 1971’de devlet, okulumuzu kapattı. Bu tarihten sonra manastır ve lise hayatına devam etti. Ancak öğrencimiz yok, çünkü azınlığımızın İstanbul’da liseye ihtiyacı yok. İstanbul’da 3 lisemiz var. Asıl ihtiyacımız olan Ruhban Okulu’ydu ama o da hâlâ kapalı.
‘Faaliyete geçmesi kolay’
Ruhban Okulu, açık kaldığı dönemde binden fazla mezun verdi. Bu okuldan mezun olan ruhaniler, bütün Ortodoks dünyasının en önemli ilahiyatçıları sayılıyordu. Bütün patrikhaneler Ortodoks, hatta Katolik, Proteston ve Anglikan kilisesi buraya bir öğrenci gönderiyordu. Hatta bir dönem Etiyopya’dan bir öğrenci eğitim aldı ve ilahiyatı buradan öğrendi. Patrikhanemizin bütün patrikleri, metropolitleri, episkoposları, başepiskoposları, rahipleri bu okulun mezunuydu. Bu okulun bütün Ortodoks dünyasında önemi çok büyük. Okulu, kapatıldığı günden bu yana en iyi şekilde koruduk. Okul eğitime hazır, durumu çok iyi. Açılması durumunda, izni yarın öbür gün alırsak, bir hafta içinde faaliyete geçebilir. Açılması ve faaliyete geçmesi çok kolay, yeter ki gerekli izin alınsın.”

Bir önceki yazımız olan FD-2000 füzeleri tartışma yarattı başlıklı makalemizde abd, amerika birleşik devletleri ve Dışişleri Bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *