Her güne yeni bir kutuplaştırma

Son dönemde girdiğim her ortamda insanlarda bir korku hâkim. İktidar marifetiyle her gün bir yenisi devreye sokulan kutuplaşmanın tetiklediği bir korku bu…
TÜSİAD toplantısına gidiyorum, işadamları 3-5 ay sonrası için planladıkları bir uluslararası toplantıyı yapmaya çekiniyor. Yerelde daha çok kadını seçtirebilmek için düzenlenen bir toplantıya gidiyorum; yıllardır tanıdığım birbirinden cesur kadınları bile içten içe bir korkunun sarmaya başladığını görüyorum.

Enver Aysever’le…
Hükümetin çalışan kadınlarla ilgili hazırladığı ve çoğumuzun “kadınları eve kapatma” formülü olarak algıladığı yasa tasarısı nedeniyle Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’in dünkü kahvaltı toplantısına da benzeri beklentilerle gittim.
Toplantının konuşmacısı CNN Türk’teki Aykırı Sorular programını zevkle izlediğim Enver Aysever’di ve ben bu korku meselesini açınca, her zamanki kıvrak zekâsı ve muzip haliyle “Meral hanım o korku dönemi geride kaldı; insanlar artık korku duvarını aşıp deli gömleğini giymeye başladı” deyiverdi.

Kişisel gelişim çöpe
KAGİDER yıllardır her ay bir konuk konuşmacının olduğu kahvaltı toplantıları düzenler; ben de mümkün olduğunca katılmaya çalışırım. Bugüne kadar bizim iş kadınlarına gerçekten de bu kadar ‘aykırı’ gelebilecek bir başka konuşmacı hatırlamıyorum. Kim akıl ettiyse aklına sağlık. Zaten toplantı bittiğinde o kadar çok alkış aldı ki…
KAGİDER üyeleri arasında kişisel gelişim uzmanları ve yaşam koçları olduğunu biliyorum. Vizyon-misyon ise şirketlerin yıllardır olmazsa olmazları…
Aysever ne vizyon bıraktı, ne misyon; KAGİDER üyelerine kişilik gelişimi kitaplarını da çöpe atıp edebiyata yönelmelerini önerdi; “iyi romanlarda kişisel gelişim ne kelime, toplumsal gelişim gümbür gümbür karşınızdadır” dedi. Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu başta olmak üzere Sevgi Soysal’ın tüm kitaplarını, Türkiye İşçi Partisi lideri Behice Boran ve Osmanlı-Türk düşünürü eylemci yazar Nezihe Muhiddin gibi kendi dönemlerine damgalarını vurmuş kadınların hayat hikâyelerini okumalarını tavsiye etti. O okumalardan edinecekleri kişisel gelişimin, çok daha zengin olacağının garantisini verdi.

Aile kutsanıyor, ama
Dinleyicilerin hepsi iş sahibi kadınlar olunca soru-cevap bölümünde laf ister istemez Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in “annelerin sağlıklı nesiller yetiştirmeleri için gerekli gördüğü” yasa tasarısına geldi. AKP’nin aileyi kutsayan, ancak kadını erkekle eşit bir birey olarak değil, çocuklar-yaşlılar-engellilerle birlikte dezavantajlı gruplar içinde gören zihniyeti yönünde her gün yeni bir adım atılıyor.
Kadın STK’lar ve AKP’li olmayan kesimde düne kadar takdir toplayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de bu gidişle mutabık görünmesi, son dönemde bu çevrelerde düş kırıklığı yarattı.
Kadının özgür birey olmak yerine aile içinde her türlü aşağılanmasına itirazı olmayan AKP zihniyetine sormak lazım. Kutsadığınız nasıl bir ailedir ki içinde taciz, tecavüz ve ensest eksik olmaz?

Meral Tamer

Bir önceki yazımız olan Halay mendili suç aleti sayılırsa... başlıklı makalemizde aslı perker, Baston ve emniyet hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *