HEMOFİLİYE YAKINDAN BAKIŞ – HASTALIĞIN ÇEŞiTLERi

HEMOFİLİYE YAKINDAN BAKIŞ

HEMOFİLİYE YAKINDAN BAKIŞ

Hafif, orta ve ağır olmak üzere üç şekilde seyreden hemofili hastalığında en çok eklem boşluğuna ve kas içine kanamalar görülüyor

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası Hemofili Kongresi, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da gerçekleştirildi. Dünyanın birçok ülkesinden 7 binin üzerinde doktor ve sağlık personeli, 6 gün boyunca tedavi yöntemlerini, hastaların psikolojik sıkıntılarını, yeni ilaç denemelerini tartıştı. Kongreye, Türkiye’den de 50 uzman katıldı.
Kongrenin katılımcılarından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Zülfikar, hastalıkla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Hemofili hastalarını hastalığın şiddetine göre ayırmak mümkün mü?
Tüm hemofili hastaları aynı şekilde ve aynı sıklıkta kanama atakları geçirmez. Hemofili hastalığının ağırlığı, kanda eksik olan faktör miktarı tarafından belirlenir. Kandaki faktör miktarına göre hemofili hastaları 3 grupta yer alır;
1.Hafif hemofili: Faktör aktivitesi, yüzde 5-30 arasındadır. Sık kanama ortaya çıkmaz. Hasta, hayatı boyunca kanama sorunu yaşamayabilir.
2.Orta hemofili: Faktör aktivitesi yüzde 1-5 arasındadır. Nadiren bariz bir neden olmadan kanama ortaya çıkabilir. Ayda bir kez kanama gözlenebilir.
3.Ağır hemofili: Faktör aktivitesi yüzde 1’in altındadır. Kas ve eklem içinde sıklıkla kanama ortaya çıkar. Haftada 1-2 kez olabilir.

Kanama en sık nerede ortaya çıkar?
Hem vücut içine hem de dışına kanama olabilir. Eklem boşluğuna ve kas içine kanama, hastalığın en tipik özelliği. Hemofili hastalarında en sık kanama ortaya çıkan eklemler; diz, dirsek ve ayak bileği eklemleri. Ağrı ve hareket kısıtlılığı eklem kanamalarının en önemli bulguları. Aynı ekleme sürekli kanama olması, kıkırdakta hasara yol açarak ilerleyen dönemde hareket kısıtlılığına ve kalıcı sakatlığa neden olur.

Hemofilide kanamalar neden sorun yaratır?
Hemofili hastalarında kafa ya da karın içi gibi ciddi bölgelerde ortaya çıkan kanamalar, hayatı tehdit eder. Bunun yanında cerrahi girişimler ya da kazalar sonrasında kanamanın kontrol altına alınmasında ortaya çıkan güçlükler, hastayı zora sokar. Yani kanamaların önlenmesi ve atakların erken dönemde kontrol altına alınması son derece önemli.

ÖZEL BiR DiYET UYGULAMALI MI?
Hemofili hastalarının uymaları gereken özel bir diyet mevcut değil. Buna karşılık hemofilide ağız bakımının çok önemli bir yer kaplaması ve obezitenin hemofili hastalarında normal popülasyona kıyasla daha fazla problem oluşturması nedeniyle hastaların ağız/diş sağlığını tehdit etmeyecek ve obeziteye neden olmayacak şekilde beslenmelerinin sağlanması önemli.

Hemofili hastası erkekler askere gidebiliyor mu?
Günümüz düzenlemelerine göre, hemofili hastası erkekler askerlik görevinden muaf tutuluyor.

Hemofili hastası kadınlar evlenebiliyor mu? Çocuk sahibi olmaları mümkün mü?
Bir kız çocuğun hemofili hastası olması için annesinin hemofili taşıyıcısı babasının ise hemofili hastası olması gerekir ve bu durumda dahi olasılık yüzde 50. Hemofili hastası bir kadının erkek çocukları mutlaka hemofili hastası olurken kız çocukları da hemofili taşıyıcısı olurlar. Bununla birlikte çok büyük oranda erkeklerde ortaya çıkan bir hastalık olmasından dolayı hemofili hastası erkeklerin evlenmeleriyle ilgili bir sorun söz konusu değil. Annenin sağlıklı olduğu durumda hemofili hastası bir erkeğin erkek çocuklarının hemofili hastası olmaları söz konusu değil ancak kız çocukları mutlaka hemofili taşıyıcısı olur.

NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
Kanamayı olabildiğince hızlı şekilde tedavi etmeye çalışın. Kanamayı ne kadar hızlı kontrol altına alırsanız o kadar az ağrınız ve eklem-doku hasarınız olur.
Formda kalın. Güçlü kaslara sahip olmanız, kendiliğinden ortaya çıkan kanamalara ve eklem hasarına karşı koruyucu rol oynar. Doktorunuzdan hangi spor ve egzersiz türlerinin sizin için uygun olduğunu öğrenin.
Doktorunuza danışmadan yeni bir ilaç kullanmayın. Bazı ilaçlar daha fazla kanamaya neden olabilir.
Doktorunuzu önerdiği sıklıkta düzenli olarak ziyaret edin. Bu, tedavinizin takibi açısından önemli.
Kas içine enjeksiyon yaptırmayın. Kas içine yapılan enjeksiyonlar, ağrılı kanamalara neden olabilir. Buna karşılık aşılar hemofili hastalarında güvenlidir.
Diş sağlığınıza ekstra özen gösterin. Ağız sağlığınızı korumak için diş hekiminizin önerilerini sıkı şekilde uygulayın. Hemofili hastalarında ağız içi cerrahi girişimler (diş çekimi) ciddi kanamalara yol açabilir.
Tıbbi durumunuzu belirten bir kimlik kartı taşıyın.
Temel ilk yardım kurallarını öğrenin.

 

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *