Günlük 1800 dolar

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Diplomatik Güvenlik Bürosu tarafından yürütülen Antiterörizm Destek Programı (ATA) hükümetlerin terörle mücadele alanında geliştirilmesini amaçlıyor.

Programın amaçları arasında, ABD ve partner ülkeler arasında işbirliğinin artırılması, gelişmiş terörle mücadele eğitimi ve ekipmanı sağlanması ve partner ülkelerin teröristleri bulup yakalama kabiliyetlerinin artırılması yer alıyor.
ATA, yabancı polislere sınırlarını, ulusal liderliklerini korumaları, kitle imha silahları ile yapılan saldırılara yanıt vermeleri, terör saldırılarından sorumlu olanlara dava açmaları, terör saldırılarına çözüm bulmaları konularında eğitim veriyor. Endonezya, Kolombiya, Kenya, Filipinler, Fas, Mısır, Türkmenistan, Afganistan, Pakistan, Kazakistan, Bahreyn, Ürdün, Lübnan, Umman, Irak ve Yemen ATA programına katılanlar arasında. 2011 yılında ise 64 ülke ATA programına katıldı. Bu ülkeler arasında Meksika, Senegal, Tanzanya, Filipinler, Kenya, Endonezya, Kolombiya, Afganistan, Ürdün, Tunus ve Cezayir bulunuyor.
2011 yılı rakamlarına göre 1983 yılından bu yana 154 ülkeden 84 bin kişi ATA programı çerçevesinde eğitim aldı. 2012 rakamlarına göre ise program çerçevesinde tek bir kişinin bir günlük eğitimine 1800 dolar harcanıyor. Eğitimler ortalama olarak 13 gün sürüyor. Eğitimi ‘profesyonellerden oluşan bir ekip’ veriyor.

Bir önceki yazımız olan ODTÜ'de nöbet devam ediyor başlıklı makalemizde ankara, görev ve odtü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *