Hatay’la ilgili skandal iddia

Batılı güçler Suriye’ye askeri müdahale senaryolarını görüşmeye devam ederken iç savaşın gidişatını değiştirebilecek bir askeri malzeme sevkiyatının gerçekleştirildiği öne sürüldü.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan isyancı komutanlarından Muhammed Selam “Son 24 saatte Türkiye sınırından 20 tır geçti. Tırlardaki 400 tonluk silah şu an Suriye’nin kuzeyindeki tugaylara dağıtılıyor” dedi.

Körfez ülkeleri ödedi
Reuters’ın ulaştığı isyancı kaynaklar çoğunluğu omuzda taşınan tüfek ya da roket atar gibi silahların Körfez ülkeleri tarafından finanse edildiğini söyledi. Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Esad rejiminin devrilmesini sağlamak için finansal yardımda bulunduğu bilinse de açıkça ülkelerin adı verilmedi. Mart 2011’den bu yana isyancılara yapılan en büyük silah sevkiyatlarından biri olma özelliği taşıyan yardımın Şam yakınlarındaki Guta’daki kimyasal saldırıdan sonra hızlandığı öne sürüldü. Muhalif Yüksek Askeri Konsey’den üst düzey bir yetkili de tank savar silahların teslimatını hâlâ beklediklerini ifade etti. Reuters Suriye’nin kuzeyinde ılımlı İslamcılardan cihatçılara farklı eğilimlerdeki bir sürü grubun silahlı mücadele verdiğini belirtip isimlerini Liva el İslam, Sukur el Şam, Suriye’nin Özgür Şehitleri, Ahvad el Resul ve Ahrar el Şam olarak sıraladı.

Ürdün’de eğitim verilmişti
İki yılı aşkın isyan sürecinde muhaliflere silah yardımı yapıldığı iddiası sıklıkla gündeme getirilmişti. Fakat muhalifler Batı’dan hiçbir zaman istedikleri ağırlıktaki silahları almadıklarından yakınıyorlardı. Mart ayında da CIA’in Ürdün içerisinde 300 kadar isyancı militana özel askeri eğitim verdiği öne sürülmüştü. Mayıs ayında da Avrupa Birliği Suriye’ye silah yasağını kaldırarak isyancılara da silah sağlanmasının önünü açmıştı.

Bir önceki yazımız olan CHP 2014 yerel seçim adaylarını belirliyor başlıklı makalemizde ak partinin yerel seçim adayları, CHP 2014 yerel seçim adayları ve chp büyükşehir belediye adayları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *