Hasan Ferit Gedik’in cenazesine polis engeli

Maltepe Gülsuyu’nda geçtiğimiz pazar günü uyuşturucu çetesi olduğu iddia edilen grupların silahlı saldırısı sırasında yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik’in (21) cenazesi hâlâ defnedilemedi. Gedik’in ailesi ve yakınları cenazenin Gedik’in hayatını kaybettiği Gülsuyuna götürülüp helallik almasını isterken, polis ise cenazenin mahalleden çıkışına gruplar arasında olası çatışma yaşanacağı ihtimali nedeniyle izin vermedi. Cenaze 2 gündür Küçük Armutlu Cemevi morgunda bekletilirken, bölgedeki gerginlik dün de sürdü.
Gedik’in ailesi, yakınları ve komşularının yanı sıra TAYAD’lı aileler ve Halk Cephesi adlı sol grup mensuplarının önceki gün akşam saatlerinde başlattığı oturma eylemi de Gülsuyu’na gidilmesine izin verilmemesi üzerine devam etti. Grup, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Karanfiloğlu Köprüsü civarındaki meydanda barikat kurarak ateş yakarak bekleyişini sürdürürken çevrede güvenlik önlemi alan polis de mahalleye çıkan yolları trafiğe kapattı. Çok sayıda çevik kuvvet ekibine TOMA ve zırhlı araçlar da eşlik etti. Yağmurdan korunmak için meydanda çadır kuran kalabalık, slogan ve halaylar eşliğinde eylemi sürdürürken, çadırın önüne de taşlarla “Hasan Ferit Gedik” yazıldı. Eyleme Antikapitalist Müslümanlar ile yazar Emrah Serbest de Armutlu’ya gelerek destek verdi.

‘Polis engeli kalksın’

Gözü yaşlı anne Nuray Gedik de oğlunun cenazesini Gülsuyu’na götürmek istediklerini belirterek, “Benim oğlum Gülsuyu’nda katledildi. Lütfen, polis engeli kaldırsın. Katledildiği yere oğlumu götürüp, orada anmayı yapıp, bir an önce toprağa gömülmesini istiyoruz. Sabaha kadar biz burada bekleyeceğiz” dedi. Anne Gedik, Bolu’daki cezaevinden cenaze için gelen ancak Gülsuyu engeli nedeniyle oğlunu toprağa veremeden tekrar cezaevine götürülen eşi İbrahim Gedik’in de çok üzgün olduğunu ifade ederek, “Babası da çok üzülüyor, ‘Çocuğumun toprağına kürek atamadan gittim’ diyor” diye konuştu.
Gedik’in dededi İbrahim Meral ise, ‘O babanın hakkı değil miydi oğlunun mezarına toprak atmak?’ sözleriyle Gülsuyu’na gitmelerine izin verilmemesine tepki gösterdi.

‘Vali istifa etmeli’
Öte yandan oturma eyleminin yapıldığı meydanı BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel ve CHP’li vekiller Melda Onur ile İlhan Cihaner de ziyaret etti. Ziyaretin ardından barikatlar önünde konuşan Tuncel, “Tedbirin cenazeye değil, daha önce Gülsuyu’nda insanları katleden çetelere karşı alınması gerekiyordu’ dedi.
Melda Onur da, cenazeyi bekletmenin sağ veya sol görüş fark etmeksizin dinde yeri olmadığını belirtti.

‘Güvenlik sorunu var’
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da cenazenin Gülsuyu’na götürülmesi için İçişleri Bakanı Muammer Güler’le telefonla görüştüğünü belirterek şunları anlattı: “Bakana ailenin isteğinin yerine getirilmesinin beklendiğini söyledim. ‘Güvenlik sorunu çıkıyor’ cevabı almam üzerine gerekirse bizim de önlem almakta yardımcı olacağımızı belirttim. Bakan bana, ‘Tamam Aykut Bey ben arkadaşlara gerekli talimatı vereceğim’ dedi. Fakat saatler geçmesine rağmen verilen bir talimat yok.”

Bir önceki yazımız olan Altın Portakal ne zaman başlıyor? başlıklı makalemizde 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali, altın portakal ve Altın Portakal ne zaman başlayacak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *