Hasan Ferit Gedik toprağa verildi

İstanbul Maltepe’deki Gülsuyu Mahallesi’nde geçtiğimiz Pazar günü uyuşturucu çetelerine karşı eylem yapan gruba ateş açılması sonucu 5 kişi yaralanmış, yaralılardan Hasan Ferit Gedik (21), tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti. Gedik’in cenazesi Pazartesi günü Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından Sarıyer Küçükarmutlu Cemevi’ne götürülmüş ve Gedik’in geçtiğimiz Salı günü toprağa verilmesine karar verilmişti. Ancak Gedik’in ailesi ve Halk Cephesi, Gedik’in cenazesinin toprağa verilmeden önce helallik için öldürüldüğü Maltepe Gülsuyu’na götürülmesini istemişti. Cemevi etrafında 2 TOMA ve çok sayıda çevik kuvvet polisiyle önlem alan polis ise cenazenin Gülsuyu’na götürülmesine izin vermemişti. Cezaevinde bulunan ve cenaze töreni için 4 saat izin verilen Gedik’in babası İbrahim Gedik defin işlemi gerçekleştirilemeden Bolu Cezaevi’ne geri dönmüştü. Gedik’in cenazesi Pir Sultan Abdal Derneği Boğaziçi Morgu’na kaldırılmış, grup ise cemevi ve çevresinde beklemeye başlamıştı.

Dedesi Vali ile görüştü
Salı gününden beri süren bekleyişte önceki akşam bir gelişme yaşandı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gedik’in dedesi Mustafa Meray’la Valilik binasında görüştü. Ancak Meray, görüşmenin olumsuz sonuçlandığını belirterek, “Biz ‘Cenazemizi Gülsuyu’na götüreceğiz’ dedik. Bize olumlu yanıt vermediler. Cenazemizi barikatlar kalktıktan sonra kaldıracağız” dedi.
Bu açıklamanın ardından grup bekleyişine devam etti. Akşam saatlerinde havanın soğumasıyla ateş yakan grup sık sık slogan atarak eylemlerini sürdürdü. Sabah saatlerinde ise cenazenin Gülsuyu’na götürülmesine izin çıktı. Küçükarmutlu girişindeki barikatın önünde bekleyen Gedik’in dedesinin de aralarında bulunduğu grup ile polis müdürleri saat 10.00’da görüşme yaptı. Burada bir polis müdürü, “Biz oradaki tedbirlerimizi aldık. Gülsuyu’na gidebilirsiniz. Buradaki eylemi sonlandırırsanız iyi olur” diyerek, dede Mustafa Meray’a başsağlığı diledi.

Polisten sıkı güvenlik
Gedik için ilk tören cenazesinin bulunduğu Pir Sultan Abdal Derneği Boğaziçi Morgu’nda düzenlendi. CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün, Melda Okur ve Aykut Erdoğdu’nun da katıldığı törenin ardından Gedik’in cenazesi, konvolar eşliğinde saat 13.00 sıralarında yola çıktı. Mahallenin girişinde önlem alan polis, cenaze aracıyla konvoydaki araçları ayırdı. Sadece cenaze aracı ile yakınlarının bulunduğu otobüslere izin verildi. Armutlu’dan çıkan yaklaşık 25-30 araçlık konvoy Gedik’in öldürüldüğü Gülsuyu Mahallesi’ne geldi. Gedik için Gülsuyu Mahallesi’nde de bir tören düzenlendi. Gedik’in tabutu daha sonra omuzlara alınarak öldürüldüğü Çeşmebaşı Yokuşu’na götürüldü. Yapılan törende Gedik için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve öldürüldüğü yer karanfiller bırakıldı. Törenin ardından Gedik’in cenazesi Gazi Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze için Bolu Cezaevi’nden getirilen baba İbrahim Gedik’in bu kez kelepçeli olmaması dikkati çekti.

Cenazede maskeliler

Gazi Mahallesi’nin girişindeyse Gedik’in cenezesini yüzlerce kişi karşıladı. Kendilerini DHKP-C’li olarak tanıtan ve yüzlerini kırmızı bezle kapatan bir grup da ellerinde uzun namlulu silahlar cenaze çevresinde kortej oluşturdu. Zaman zaman havaya kurşun sıkan grup DHKP-C lehine slogan attı.
Gülsuyu’nda 9 mahalle sakinin yaralanmasıyla ilgili olarak gözaaltına alınan 22 kişi dün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Şüpheliler arasında, Gedik’in ölümü ile 4 kişinin yaralanmasına neden olduğu öne sürülen G.K’nın da yer aldığı öğrenildi. 22 şüphelinin 36 ayrı suçtan adliyeye sevk edildikleri bildirildi.

 

 

Bir önceki yazımız olan İşte minik Efe'nin bilirkişi raporu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *