Hasan Ferit Gedik son yolculuğuna uğurlandı

Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çetesi olduğu iddia edilen grupların gerçekleştirdiği silahlı saldırıda yaşamını yitiren 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik, Küçük Armutlu Cemevi’nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Cenazeye Bolu Cezaevi’nden özel izinle katılan baba İbrahim Gedik, oğlunun tabutunu görünce baygınlık geçirdi. Ailenin avukatı ise, en önemli delil olan Gedik’in üzerindeki gömleğin kayıp olduğunu belirterek, polisi suçladı.
Gülsuyu Mahallesi’ndeki çeteleşmeye karşı yürüyüş yapan Halk Cephesi adlı sol gruba yönelik silahlı saldırıda hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik cenazesi Adli Tıp Kurumu’ndan alınarak ailesinin yaşadığı Küçük Armutlu’daki cemevine götürüldü.
Cenaze için sabah saatlerinden itibaren çok sayıda kişi cemevi çevresinde toplanırken polis de Armutlu’nun giriş ve çıkışında yoğun güvenlik önlemi aldı. Cemevine giden yolda 2 TOMA ile çok sayıda çevik kuuvet polisi gün boyunca bekledi. Polis, tören için cenazenin Gülsuyu’na götürülmesine olası bir çatışmayı gerekçe göstererek izin vermedi. Bunun üzerine cenaze saatlerce cemevinde bekletildi.

‘Nasıl nefes alırım?’
Cenazesi başında bekleyen Gedik’in dedesi, annesi ve kardeşi uzun süre gözyaşları eşliğinde taziyeleri kabul ederken dede Mustafa Meray, kaybettiği torunuyla en son öldürüldüğü gün yine Armutlu’daki cemevinde görüştüğünü söyledi.
“Yıllarca baktım ona, almayın benden onu” diye ağıt yakan acılı dede, “Fuhuşa, uyuşturucuya karşı mücadele eden bir çocuktu. Katiller yavrumu hedef aldılar, pusuya düşürdüler. Armutlu’nun güneşiydi, ışığıydı. Armutlu’da 20 yıl yanımdaydı, şimdi nasıl nefes alırım onsuz?” diye konuştu.

Tabutu görünce bayıldı

Cenaze için bekleyiş sürerken öğle saatlerinde cemevi önünde Bolu plakalı bir cezaevi aracı yanaştı. Araçtan sivil jandarma eşliğinde inen Gedik’in babası İbrahim Gedik, taziye çadırında oğlunun tabutunu görünce sinir krizi geçirdi. Cenaze daha sonra helallik alınması için ailenin yaşadığı eve götürüldü. Yolculuk esnasında kalabalıktan, “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz”, “Çetelerden hesap soracağız” şeklinde sloganlar yükseldi.
Ardından cenaze tekrar Gülsuyu’na götürülmek istendi ancak polis barikat kurarak grubun geçişine izin vermedi. Bunun üzerine kalabalık oturma eylemi yaptı.

Savcılık delillerin peşinde
Gedik ailesinin avukatı Evrim Deniz Karatana, Gedik’in olay anında üzerinde olan gömleğinin kayıp olduğunu savunarak, Milliyet’e şunları söyledi: “Yakınları Gedik’in öldürülmesinden 15 dakika sonra polisin yoğun bakıma beyaz önlük giyerek girdiğini ve burada delil karartmaya çalışmak için gömleği aldığını söylüyor. Polisler ise svap testi için girdiklerini söylüyor. Bugün savcıyla görüştüm ve polislerden kıyafetlerini istetmesini talep ettim. Savcı polislere talimat verdi fakat polisler, gömleğin kayıp olduğunu söyledi. Mermi izlerinin olduğu en önemli delilin kayıp olduğu söyleniyor. Savcıdan kamera kayıtlarının incelenmesini talep ettik. Savcı taleplerimizi kabul etti, getirtilmesini bekliyoruz. O deliller bulunmazsa, delilleri kaybedeni bulmuş olacağız.”

CHP uyarmıştı
CHP, Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesi olayını TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Hüseyin Aygün konuyla ilgili bir önerge verirken, 1 ay önce Gülsuyu’nu ziyaret eden ve bir rapor hazırlayan İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, ağustos ayında parti olarak Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde incelemelerde bulunduklarını söyledi. Sarı, “Söylediğimiz her şey gerçekleşiyor. Polis seyirci kalıyor. Medyada mahallelilerin sesleri duyurulmuyor. Sosyal sorumluluğu var. Bu sessizlik devam edecekse İstanbul’un geneliyle ilgili benzer sıkıntılar yaşanabilir. Benzer durumlar Gazi Mahallesi gibi başka mahallelere de yansıyabilir. Sesimizi duyan yok” dedi.

Bir önceki yazımız olan Abdullah Gül'ün Gezi Parkı yorumu başlıklı makalemizde Abdullah Gül Gezi Parkı yorumu, cumhurbaşkanı abdullah gül ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *