Hamas iflas edebilir

Kilit müttefikleri Müslüman Kardeşler iktidarının Mısır ordusu tarafından devrilmesinin ardından giderek yalnızlaşan Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, önceki akşam Ankara’daydı. Meşal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 3 saat süren sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Hamas yönetiminin ekonomik güçlüklerle boğuşmasının yanı sıra Meşal’in ev sahibi Katar tarafından artık istenmediğinin konuşulduğu bir dönemde gerçekleşen ziyaret dikkat çekti. İsrail basını, “Meşal’in Türkiye’de yeni bir ev arayışında olabileceği” yorumunu yaptı.
Hamas’ı Sina yarımadasındaki İslamcı militanları desteklemekle suçlayan Mısır’daki yeni yönetim, Gazze’ye açılan tünelleri tek tek kapatmaya başlamıştı. Bu durum Gazze’ye gıda, yakıt, silah ve diğer mal akışını nerdeyse durdurdu, hükümetin tünellerden elde ettiği vergi gelirine darbe vurdu. Mısır’daki iktidar değişikliği üzerine giderek zor durumda kalan Hamas yönetimi, memur maaşlarını ödeyemeyecek hale geldi. Reuters haber ajansına göre, Hamas hükümeti ağustos ayında 50 bin memurun toplamda 25 milyon dolar olan maaşının ancak yüzde 77’sini ödeyebildi. Eylül maaşlarının yatıp yatmayacağı ise açıklanmadı. Uzmanlara göre tünellerden elde edilen gelir, hükümetin bir aylık bütçesinin yüzde 70’ine denk geliyor. Hamas yetkilileri ise bu rakamı yüzde 40 olarak veriyor. Reuters’a konuşan Gazze Ekonomi Bakanı Ala el-Rafati, Mısır ordusunun tünellerin yüzde 90’ını yok ettiğini söyledi. Hammadde akışı da tünellerden sağlandığı için yerel üretim de durma noktasına geldi. Öte yandan banka işlemi yapılamadığı için Suudi Arabistan ve Katar’ın gönderdiği paraların da büyük kısmı bavullarla aktarılıyor.
Hamas’ın ilişkilerinin bozulduğu bir diğer destekçisi ise İran. Hamas’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a sırt çevirmesinin ardından, Gazze’ye yılda toplamda 250 milyon dolar değerinde silah ve para yardımı gönderen İran’ın desteğini çektiği düşünülüyor.

ABD’den uyarı
Meşal’in Ankara ziyaretine İsrail’den tepki geçikmedi. İsrail gazetesi Jerusalem Post “Hamas Muhammed Mursi’yi kaybetmesinin ardından hâlâ onu kucaklamaya istekli olan nadir dünya liderlerinden birine gitti: Türkiye Başbakanı” yorumunda bulundu. Gazeteye konuşan İsrailli bir yetkili ise “Böylesine üst düzey bir görüşme gerçekleştirmek, Hamas’ı ağırlayanlar hakkında her şeyi anlatıyor” yorumunda bulundu. Gazete, Meşal’in Katar’dan çıkmak zorunda kalması durumunda Türkiye’de ofis açmak istediğini iddia etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf ise önceki gün gerçekleştirdiği basın toplantısında Hamas’ın Türkiye’de ofis açmayı planladığına ilişkin soruya karşılık, bu harekete yönelik pozisyonlarının değişmediğini belirterek, Hamas’ın “terörist bir organizasyon” olduğunu söyledi. Suriye’deki karışıklığın ardından Şam’ı terk eden Meşal, Katar’a taşınmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde Katar’ın uyguladığı aşırı güvenlik önlemleri ile hareket imkanı kısıtlanan Meşal’in bu ülkeden de taşınmak istediği basına yansımıştı.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Moda Haftası'nın detayları başlıklı makalemizde 2013-2014 modası, 2013-2014 sonbahar kış ve Ayşe Ferhangil hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *