Hamaney Hugo’nun hayranı

“Batılı değerlerin İran’ın zehirlediği” yönündeki çıkışları ile tanınan dini lider Hamaney’in Batı edebiyatı hayranı olduğu, Fransız yazar Victor Hugo için “mucize” dediği ortaya çıktı.

ABD’de yayımlanan Foreign Affairs dergisi, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in bilinmeyen yönlerini sayfalarına taşıdı. 2000-2006 yılları arasında Tahran’da hapis yatan sürgündeki muhalif gazeteci Akbar Ganji’nin kaleme aldığı yazıda, Hamaney’in Batı edebiyatına olan sevgisi göze çarpıyor. Ganji, Hamaney’in en sevdiği Batılı yazarın Victor Hugo olduğunu belirtti. İranlı yazarlar Muhammed Ali Cemalzade, Sadık Çubek ve Sadık Hidayet’i de beğenerek okuyan Hamaney’in Rus yazarlar Mihail Şolohov, Lev Tolstoy ile Fransız yazarlar Honore de Balzac, Michel Zevaco’nun da favorileri arasında saydığı açıklandı. Ganji, Hamaney’in 2004’te devlet televizyonuna çıkmadan önce yaptığı konuşmada Hugo için, “Bana göre Victor Hugo’nun ‘Sefiller’i tarihte yazılmış en iyi roman. Bugüne dek yazılmış bütün kitapları okumadım tabii ki ancak farklı yüzyıllarda yazılmış birçok roman okudum. Çok eski romanlar da okudum. Mesela İlahi Komedya. Binbir Gece Masalları… Ama Sefiller roman dünyasında bir mucize. Tekrar tekrar söylüyorum. Sefiller’i bir kez okuyun. Sefiller sosyoloji, tarih ve eleştiri kitabı. İlahi bir kitap. Aşk ve duygunun kitabı” dediğini aktardı. Hamaney’in sevdiği diğer kitaplar arasında Harriet Beecher Stowe’un ‘Tom Amcanın Kulübesi’ ve John Steinbeck’in Gazap Üzümleri de yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Çözümün başkenti başlıklı makalemizde Ak Parti, akp ve aysel tuğluk hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *