Haluk Bilginer’in hayat hikayesi

Ünlü oyuncu Haluk Bilginer’in hayat hikayesi sizce etkileyici midir? Haluk Bilginer’in hayat hikayesini Elçin Barlas’tan dinleyin…

“Oyunculuğunu Konuşturmak” özel bir tabirdir, herkes için söylenemez. Oyunculuk sevdası yaşamının her alanını kapsayanlara ithaf edilir. Hayattaki duruşu, yeteneği, sesinin tonu, bir bakışıyla geçirdiği duygudur. Haluk Bilginer’le hissedilendir…  

5 Haziran 1954, İzmir doğumlu Haluk Bilginer, ailenin ortanca çocuğu olarak gelir dünyaya. Küçük yaşlardan itibaren karakterinin en önemli parçası merak, lise çağına gelinceye kadar Bilginer’in aklında üç farklı mesleğin yeşermesine neden olur. Bunlar; doktor, kimya mühendisi veya oyuncu olmaktır. Ancak lise son sınıfta okulun tiyatro koluna girmesiyle, seçeceği meslek netlik kazanır. Oyuncu olacaktır.

İzmir Türk Koleji’nden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü’nü bitirir. Ardından Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde ileri tiyatro öğrenimi görür.

İngiltere’de bir Türk

Amacı, her daim oyunculuk yapabileceği bir ortamda bulunmak olan Haluk Bilginer, 1977’de İngiltere’ye gider. Akademideki öğrenimini tamamladıktan sonra da, oyunculuk kariyerine Londra’da başlar. Ve 1980’li yılların başından itibaren tiyatro, sinema ve dizi projelerinde yer alır. Tiyatroda rol aldığı oyun ve müzikallerin başlıcaları; “Kafkas Tebeşir Dairesi”, “Macbeth”, “My Fair Lady” ve “Phantom of the Opera” gibi dünyaca ünlü eserlerdir. Sinemadaki ilk iki filmi ise, “Half Moon Street” ve “Ishtar”dır. Ki, “Ishtar” seneler sonra Türk televizyonlarında yayınlandığında “Aaa, Haluk Bilginer oynamış!” türünden hayret nidalarına yol açacak filmi olur. TV dizisi olarak da, bir Türk’ü canlandırdığı “East Enders” hafızalarda yer eder.

Seksenlerin sonuna doğru ilk defa “Gecenin Öteki Yüzü” isimli dizi için İstanbul’a gelen Bilginer, aslında bu projeyle Türkiye’ye dönüş adımını da atmış olur. Bu tarihten itibaren bir süre İstanbul – Londra arasında mekik dokuyan Haluk Bilginer, “Gecenin Öteki Yüzü”nün setinde tanıştığı Zuhal Olcay’la 1992’de evlenir ve içinde yer alacağı hemen tüm projeleri Türkiye merkezli tercih etmeye başlar. Hatta Olcay’la olan evliliği dolayısıyla Hollywood’dan gelen bir teklifi de geri çevirir. Tabiri caizse, pek çok Türk oyuncunun havada kapacağı bir fırsata, sırtını dönmüş olur.

Tiyatro, sinema, dizi bir arada

1990’da, “Tiyatro Stüdyosu”nun kurucuları arasında yer alan Bilginer, sahnelenen birçok oyunda başrol üstlenir. 1996’da çıkan bir yangınla “Tiyatro Stüdyosu” devri sona erse de, 1999 yılında Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay, günümüzde de halen faaliyette olan “Oyun Atölyesi”ni kurarlar.
Tabii Bilginer’in, oyunculukta ağırlık verdiği tek alan tiyatro olmaz. Sinema ve diziler de, hemen aynı ölçüde yoğunluk kazanır. Sinema filmleri içinde en çok öne çıkanlar; “İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Usta Beni Öldürsene”, “Masumiyet”, “Harem Suare” olurken dizilerde; “Gülşen Abi”, “Eyvah Babam”, “Tatlı Hayat” ve “Karanlıkta Koşanlar” olur. Ama seyirci açısından da, festivaller açısından da bir Zeki Demirkubuz filmi olan “Masumiyet” ayrı bir değerle anılır. Zaten Haluk Bilginer’in bu filmle aldığı ödüller de buna en büyük kanıttır.

Ayrıcalıklı bir isim

Hayatının her döneminde tiyatro oyunculuğunu ön planda tutan Bilginer için 2000’ler de oldukça yoğun geçer. Perdede, sahnede veya ekranda görünmediği, boş geçen herhangi bir yılı olmaz.
Bilginer’in, meslek yaşamındaki hareketlilik özelinde de vuku bulur. 2004’te Zuhal Olcay’la olan evliliği sona eren Haluk Bilginer, 2006’da hayatını birleştirdiği, 2012’de yolunun ayrıldığı Aşkın Nur Yengi’yle olan evliliğinden Nazlı isminde bir kız çocuk sahibi olur.

Haluk Bilginer’in son yıllarda içinde yer aldığı en dikkat çekici projeler arasında ise, hem bir erkeği hem de kadını canlandırdığı “Hayatımın Rolü” ve resminden önce isminden tanınan kötü adam “Kenan Birkan”la “Ezel” yer alır. Son günlerde, “Altın Palmiye” ödüllü “Kış Uykusu”nda hayat verdiği “Aydın” karakteriyle adından söz ettiren Haluk Bilginer’i seyirci, “Kaçak” dizisinde canlandıracağı “Ustura Faysal” için merakla beklemektedir…

Bir önceki yazımız olan Ağlatan Dans'ın Begüm'ü Öykü Çelik başlıklı makalemizde Ağlatan Dans, Ağlatan Dans Begüm ve Öykü Çelik hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *