Halit İnci: Ulaşım projesi ekonomimize hareket getirir

Sakarya Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Halit İnci, Türkiye ekonomisini değerlendirerek, ekonominin durağan bir altı ay geçirdiğini dile getirdi.

İnci, yatırımcıların Sakarya’ya yönelişinin olduğuna da dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bunun önü açılmalı, STK’lar işbirliği yapmalı. Sakarya’da sanayinin büyümesiyle ara eleman ihtiyacı doğdu. Yatırımcının vasıflı/vasıfsız eleman ihtiyacı eğitimle çözülebilir.

Vasıfsız eleman tabir edilen kişilerin de çalışma kültürünün oluşturulması gerekir. Bu da eğitimle mümkündür. MÜSİAD olarak Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Sakarya Üniversitesi ile yürüttüğü öğrencilerin okul hayatının bir dönemini işyerlerinde geçirmesi projesini destekliyoruz.

Otoyollar
Sakarya için olduğu kadar Türkiye için de çok önemli olan Karasu Liman ve bağlantılı demiryolu projesi bölgenin ekonomisini hareketlendirecek.
Karadeniz Havzası ülkeleri Türkiye ile ticaretini İstanbul Boğazı üzerinden Körfez’e gelerek yapıyor. Kanal projesi de tamamlandığında geçiş ücretleri ekstra maliyet ortaya çıkaracak. Karasu Limanı bu nedenle iyi bir alternatif. Bölgede otoyollar da tamamlanmak üzere.
Liman ve demiryolu faaliyete geçtiğinde Marmara Bölgesi’nin de ticaret hacmi daha çok rahatlayacak.”

Bölgenin su sorunu çözülmeli

Sapanca Gölü’ne de değinen Halit İnci, “İçme suyunu başka yerlerden sağlama imkanımız var. Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Akçay projesini geliştirdi. Bu proje sayesinde Sakarya hem ucuz enerji üretecek hem de şehrimize yeterli içme suyu sağlayacak.
Ama Sakarya’nın içme suyunu çözmesi yeterli değil. Çevre iller de Sapanca Gölü’nden su çekiyor. Bölgenin bu sorunu çözmesi gerekiyor. İçme suyu tabii ki çok önemli ve kullanılacak ama gölün ekolojik yapısını bozarak bunu sağlamak gerekmiyor” değerlendirmesini yaptı.

Aydın Bahar: Sapanca Gölü’nün  yok olması önlenmeli

 

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. December 28, 2014

    […] Halit İnci: Ulaşım projesi ekonomimize hareket getirir […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *