Hakan Peker’in son röportajı

Dizilerin popüler olmadığı dönemde çok teklif aldığını, ama kabul etmediğini söyleyen Hakan Peker, “Bundan sonra dizi tekliflerine açığım” diyor.

Sekiz yıllık aradan sonra “Mütemadiyen” adlı single’ıyla hayranlarının karşısına çıkan Hakan Peker, yakında birde film projesiyle sevenlerini şaşırtacak. Şarkıcı, neden uzun süre müziğe ara verdiğini, yeni projelerini ve televizyona bakış açısını anlattı.

Müziğe neden bu kadar uzun bir ara verdiğiniz?

Eskiden her iki yılda bir albüm çıkarırdık. Her sene, böyle yarış gibi sürekli yeni bir şey çıkarmak şimdi moda oldu. Zamanla müzikten yoruldum, onun yerine, prodüktörlük yaptım. Çok sanatçıyla uğraştım. Müzik sektörü de popülerliğini yitirmeye başlayınca, bu sefer biraz daha ağırdan almaya başladık. Yaz başında da tek şarkılık “Mütemadiyen” adlı single çıkardım. Ancak asıl albümümü ekime erteledim. 12 şarkılık dolu bir çalışma olacak ve bundan sonra hiç ara vermeyeceğim.

Günümüzde pop müzik dünyasına baktığınızda ne görüyorsunuz?

Biz, tek kanallı bir radyodan yüzlerce kanallı bir yayıncılığa geçtik. Her döneme uyum sağlayabildik bu anlamda, yani şartlara ayak uydurduk. O noktadan şimdiye baktığımda, her şeyin çabuk tüketildiğini görüyorum. Bir şarkı yapılıyor; klibi 15 gün izleniyor, hemen herkes diyor ki, “Yenisi ne zaman?” Şimdi bir şarkının 3-4 ay kalabilmesi bile çok büyük bir olay.
İnternet kullanıcılarının yaş ortalamalarına göre müzik sektöründe yönlendirmeler farklı olabiliyor, fiziki satış düştü. Siz popüler olabiliyorsanız, müziğiniz de oluyor. Birbiriyle orantılı gitmeye başladı. Tamamen popüler kültür etkisi altındayız. Televizyona çıkınca bir şey var ediyorsunuz sanki. Her gittiğiniz yerde daha çok konuşuluyorsunuz, hayranlarınız artıyor, bu sefer konserlerde de tercih ediliyorsunuz.

Beğendiğiniz isimler kimler?

Bizden sonra da başarılı bir kuşak var, arkadan hep birileri gelir. Dünyanın kuralı bu. Beğendiklerim var fakat çok fazla yeni çıkan insan yok. Son 2 – 3 seneye baktığımızda, mesela Murat Dalkılıç, Soner Sarıkabadayı ve Murat Boz artık kemikleşti.
Demet Akalın ve Hande Yener’i saymıyorum bile onlar yıllardır var. Asıl dikkatimi çeken İrem Derici oldu, son yıllarda yeni isim olarak başarılı olan tek o.

Hiç müzik programı yapmayı düşündünüz mü?

Türkiye’de her zaman işini iyi yapan, profesyonel insanlar seçilmiyor maalesef. İlişkilerinizin çok iyi olması gerekiyor. Ben daha önce birkaç program formatı önerdim ama olmadı. Televizyoncuların sana bakışı, seni nasıl gördüğüyle ilgili. Bizde çok yenilikçi program yok.

Peki TV’yle aranız nasıl?

Televizyon izlemeyi seviyorum hatta olmazsa olmazlarımdandır. Akşam olunca televizyonun karşısında uzanırım. Dizileri de takip ederim. Aksi zaten mükün değil, çünkü sürekli dizi yapılıyor.

Hangi dizileri takip ediyorsunuz?

Eşimle, “Kuzey Güney”i, “Muhteşem Yüzyıl”ı izliyorduk. “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”nin de takipçisiydik.

Bir dizide oynamayı düşündünüz mü hiç?

Bana çok teklif geldi zamanında. Bir ara düşündüm, sonra vazgeçtim. Çünkü bir kere çok popüler değildi. Sonradan popüler olmaya ve profesyonelce çekilmeye başladı. Bu sene bir sinema filmiyle başlangıç yapmak istiyorum.
Dizi tekliflerine de bundan sonra açıksınız yani…
Evet, bundan sonra açığım. Zaten daha önce bana en az 10 dizi teklifi gelmişti.

Çekeceğiniz sinema filmi- nin senaryosunu da siz mi yazacaksınız?

Hayır ama aklımda hikayeler var. Bunları senarist arkadaşlarımla konuşacağım. Mutlu sonla biten romantik-komedi türünde bir film olmasını istiyorum. Belki işin içinde biraz da müzik olur.

Set ne zaman başlayacak?

Bu yaz çekmek istiyoruz. Single’ım çıktığı için biraz geciktik ama en geç ekim gibi hayata geçirmek istiyoruz. Ocaktan sonra vizyona girmesini istiyoruz.

‘ÖZGE FiLMDE DE OLACAK’

“Mütemadiyen” şarkınızın klibinde Özge Ulusoy’la kamera karşısına geçtiniz. Onu seçmenizin nedeni neydi?
Özge Ulusoy’la “Yok Böyle Dans”ta tanıştım. Çok iyi dans ediyordu ve birinci oldu. Önce aklıma dans ederek bir klip çekmek geldi. “Müzikal bir klip mi çeksek?” dedim. Sonra “Bunun provaları çok uzar“ dedik ve şarkının çıkması gerekiyordu. Özge şarkıyı dinledi, çok beğendi, “Ben de olmak isterim bu şarkıda çok beğendim” dedi. Böylelikle çok hızlı bir şekilde gelişti her şey.
Ulusoy filmde de rol alacak mı?
Ekipçe düşündük. Sonuçta Özge, iyi bir yüz, pozitif bir insan. Birçok filmde denemeleri de var. Bizim filmde de olabilir. Özge de kırmadı bizi, o da istedi. Filmde de olabile- ceğini söyledi.

‘Demet ve Nefise ilk benim klibimde oynadı’

Klipleriniz ve sinema filminizde sizi yine böyle sürpriz isimlerle görecek miyiz?
Aslında olabilir. Eskiden mankenler ilk benim kliplerimde oynardı. Mesela Demet Akalın, ilk İstanbul’a geldiğinde “Kaldı Bende”nin klibinde oynadı. Demet daha yeni modeldi, çok popülerdi.
Nefise Karatay da Türkiye güzeliydi. “Efsane” klibinde oynadıktan sonra daha çok açıldı. En son bu klipte de Özge’yle oynadığımda çok pozitif bir enerji aldım.
Demet Akalın’la birlikte yeniden bir klipte yer almayı düşünür müsünüz?
Demet’le yine çalışabilirim tabii ki neden olmasın. O da benim iyi bir arkadaşım. Severim kendisini. Yıllar sonra başarısının da benimle anılması hoşuma gidiyor tabii ki.

BİLGEHAN AKTURAN

Bir önceki yazımız olan Haluk Bilginer'in hayat hikayesi başlıklı makalemizde haluk bilginer ve Haluk Bilginer'in hayat hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *