Hırvatistan’ın tarihi şehri Split’e genel bakış

Split şehrinin tarihi merkezi olan Diocletianus Sarayı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Eski şehrin kalbi gerçekten de hâlâ bu sarayın içinde atıyor. Şehre sıcak, yağışsız yazları ve ılık ve bol yağışlı kışlarıyla tipik bir Akdeniz iklimi hakim. Bu nedenle eylül ayındaki sıcaklıklar genellikle 20 derecenin üzerinde seyrediyor.

Hırvatistan Split şehri ve tarihi

Hırvatistan Split şehri ve tarihi

SPLİT’TE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER
Diocletianus Sarayı’ndan etrafa baktığınızda Altın ve Gümüş kapılar, Jüpiter Tapınağı ve zindanları da görebilirsiniz. Şehrin sokakları adeta bir labirenti andırıyor. Diocletianus Sarayı’nın çevresindeki sokaklarda çok sayıda tarihi yapı yer alıyor. Burada Roma tarzında döşenmiş kaldırımlardan ve saray kapılarından Orta Çağ tapınaklarına ve kiliselerine kadar, Split’in hareketli tarihine ait birçok eseri bir arada bulabilirsiniz.
Günümüzde bu sokaklar küçük butikler, galeriler, hediyelik eşya mağazaları ve restoranlarla dolu. Bölgenin tarihi hakkında daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz? O zaman Spilit Arkeoloji Müzeri’ni ziyaret edebilirsiniz. 1820 yılında kurulan Split’teki Arkeoloji Müzesi aynı zamanda Hırvatistan’ın en eski müzesi. Müzedeki geniş tarih öncesi koleksiyonun yanında, Yunan kolonilerinden Roma’ya, Hristiyan tarihinin ilk dönemleri ve Orta Çağ hakkında oldukça çok kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

Diocletianus Sarayı - Split - Hırvatistan

Her yıl binlerce turisti çeken Diocletianus Sarayı, Split şehrinin tarihinde büyük öneme sahip.

TURİZM ŞEHRİ SPLIT VE HIRVATİSTAN’IN EN GÜZEL ADALARI
Split aynı zamanda her yıl binlerce turist çeken, gerçekten son derece keyifli ve rahat bir ortam sunan tam bir deniz turizmi şehri. Denizin ılıman etkisi sayesinde burada asla aşırı sıcak veya aşıır soğuk bir hava görülmüyor. Rahatça güneşlenebileceğiniz onlarca şahane plajıyla güneşe doyacaksınız. Sahilden görünen adaları, güzel manzaraları ve tablo gibi duran kasabaları gezmek için de vakit ayırmayı düşünmelisiniz. Spilit Limanı’ndan Dalmaçya Adaları’na her gün feribot seferleri düzenleniyor. Özellikle Hvar Adası, Hırvatistan’ın en çok ziyaret edilen adası olarak dikkat çekiyor. Ada sadece doğal ortamıyla değil, etkileyici tarihiyle de büyük ilgi görüyor. Venediklilerin hakimiyetinde geçen uzun yıllar nedeniyle, Hvar kasabasında tipik Venedik mimarisine sahip çok sayıda yapı yer alıyor. Split’in hemen kuzeyinde bulunan Klis’teyse Orta Çağ’dan kalma kalenin gölgesindeki Cetina Nehri’nde rafting ve kayak yapabilirsiniz.

Split ve Hırvatistan haritası

Adriyatik Denizi kıyılarındaki Hırvatistan adalarının Split şehri ulaşımı…

 

ETKİLEYİCİ MANZARALAR
Liman boyunca uzanan kordonu gezerken, Rivadaki teraslardan birinde dinlenebilirsiniz. Arka planında yer alan Diocletianus Sarayı’yla kordon oldukça güzel bir manzaraya sahip. Buradan limanı, denizi ve Brac adasını görebilirsiniz. Riva’dan batı yönünde Varos’a doğru ilerlediğinizde, şehre tepeden bakabileceğiniz güzel bir manzarayla karşılaşırsınız. Buradan Marjan şehir parkına doğru yürüyebilirsiniz. Bu park 178 metrelik rakımıyla Split şehrine hakim bir tepeyi de içeren doğal bir milli parktır. Tırmanırken bile oldukça etkileyici manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Riva’dan doğuya doğru yürüdüğünüzde, popüler bir Şehir plajı olan Bacviceye ulaşırsınız. Bütün günü çocukların da hoşuna gidecek bir şekilde, güneşlenerek ve yüzerek geçirebilir, daha sonra akşam vakti geldiğinde Split’in eğlence merkezini görebilirsiniz.

Split manzarası

Split manzarası

SPLİT’TE NEREDE NE YENİR?

Bütün günü plajda geçirdiniz veya şehri gezmekten yoruldunuz mu? O zaman şimdi yerel lezzetlerle tanışma zamanı! Yerel yemek çeşitlerinde İtalyan mutfağının yoğun etkisini kolayca fark edebilirsiniz. Denize olan yakınlığı nedeniyle, doğal olarak Split’te çok sayıda kaliteli balık restoranı bulunuyor. Burada ıstakozlu risotto ve kalamar halkaları oldukça popüler. Cevapi, tipik bir Hırvat yemeği olarak dikkat çekiyor. Cevapi değişik etlerin karışımından yapılan ve dürüm şeklinde yenen bir köfte olarak tarif edebiliriz. Bölgeye özel salam ve jambon çeşitleri (pršut), prosciutto adı verilen İtalyan jambonlarına benziyor. Hırvatistan harika bir şarap ülkesi olarak da biliniyor ve Split bölgesinde de çok sayıda bağ evi yer alıyor. Burada ayrıca oldukça iyi bira çeşitleri de mevcut.

Cevapi - Hırvat yemeği

Cevapi, Hırvatistan’ın en ünlü yemeğidir.

SPLİT FİLM FESTİVALİ
Bu yıl 14-18 Eylül tarihleri arasında 18. Split Film Festivali: Uluslararası Yeni Filmler Festivali düzenlendiğini. Etkinlikler, kültür merkezi ve Ziatna Vrata (Altın Kapılar) film kütüphanesi de dahil olmak üzere, Split’in çeşitli kültürel mekânlarında düzenlendi. Festivalin deneysel filmler ve belgesellerin yanı sıra atölye çalışması ve sergilere de odaklandığını belirtelim.

 

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *