Guta’dan sonra neler oldu?

* 21 Ağustos: İsyancılar, Şam dışındaki banliyölere roketatarlarla kimyasal gaz içeren bir bileşim atıldığını, kadın ve çocukların da aralarında olduğu birçok kişinin uykularında hayatlarını kaybettikleri iddia edildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı ve olayın “aydınlatılması” kararı aldı. Batılı güçler, BM kimyasal silah uzmanlarının bölgeye sevk edilmesini talep ettiler.
* 22 Ağustos: BM ve Batılı güçler, Suriye’yi BM çalışanlarına inceleme yapma izni vermesi konusunda uyardılar. Bölgeye gidemeyen BM çalışanları konusunda Esad hükümeti sessiz kaldı. ABD herhangi bir hareket için olayla ilgili detaylı bilgilerin bekleneceğini açıkladı.
* 23 Ağustos: Herhangi bir askeri operasyon kararı verilmemesine rağmen, olası bir müdahale ihtimaline karşı, ABD Deniz Kuvvetlerinin Akdeniz’de konuşlanmaya başladığı belirtildi. Başkan Obama, olayla ilgili “ciddi bir endişe” taşımakla beraber, ABD’nin sorunun çözümündeki rolünün “abartıldığını” ifade etti.
* 24 Ağustos: Obama – Cameron görüşmesinden muhtemel bir kimyasal saldırı durumunda “ciddi bir karşılık” verilmesi kararı çıktı. Suriye hükümeti, isyancılar tarafından kullanılan kimyasal silahların izine ulaşıldığını duyurdu. “Sınır Tanımayan Doktorlar” tarafından yapılan açıklamada Şam yakınlarındaki hastanelerde üç saat içinde 355 kişinin ölümünün sinir gazı semptomları göstererek gerçekleştiği belirtildi.
* 25 Ağustos: Esad, bölgedeki ateşkes sonrası, BM görevlilerinin iddiaları kontrol için ziyaret etmesine izin verdi. Yabancı yetkililer ise iznin “çok geç” verildiğini ifade ettiler. ABD, askeri müdahale sinyali verirken, Fransa kimyasal saldırının “karşılıksız kalmayacağını” belirtti. Rusya “trajik bir hata” yapılmaması konusunda uyardı.
* 26 Ağustos: Bölgeye giden BM temsilcileri yolda saldırıya uğradı ancak ölen olmadı. Fransa tarafından, Çin ve Rusya’nın müdahaleyi veto edeceği iddia edilirken, İngiltere, Güvenlik Konseyi kararı olmadan müdahale edilebileceğini ifade etti.

 

Bir önceki yazımız olan Afyonkarahisar davası ortada kaldı başlıklı makalemizde afyonkarahisar, Afyonkarahisar askeriyede cephanelik patlaması ve askeri yargıtay hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *