Gülse Birsel’in hayat hikayesi

Yazarak başladı, sunarak devam etti. Çıktığı yolda oyunculuğunu da ispatladı. Sonunda, hak ettiği “Mizahçı” statüsünü kazandı. Zekâsı, gülmeyi ve güldürmeyi seven ruhuyla herkesin hayatına dokunmayı başardı.

GÜLSE BİRSEL KAÇ YAŞINDA?

11 Mart 1971, İstanbul doğumlu Gülse Birsel, Şener Ailesi’nin bir nevi tekne kazıntısı çocuğu olarak gelir dünyaya.
Çocukluğundan itibaren gösteri dünyasını hayal eder hep. İlkokulda şarkıcı, ortaokul ve lise çağında oyuncu olmak ister. Ama ailesi bu konuda Birsel kadar hevesli değildir. Onlar kızlarının sahip olduğu potansiyel doğrultusunda Boğaziçi Üniversitesi’ne gitmesini ister, öyle de olur.
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’ne giren Gülse Birsel, bir yandan okuluna devam ederken bir yandan da gazeteciliğe soyunur. Aktüel dergisinde muhabir olarak çalışmaya başlar. 1994 yılında üniversiteden mezun olurken artık aynı zamanda bir editördür. Hatta bu işle senarist kimliğinin temelini de atar. Ama gazeteci olmaya karar verdiği o günlerdeki rotası, yüksek lisans için gittiği Amerika sonrası yön değiştirir.

Güldüren anlık görüntüler
Birsel, 1994 – 1996 yılları arasında yaşadığı Amerika’da Columbia Üniversitesi’ne giderek sinema üzerine yüksek lisans yapar. Eğitimini tamamlar tamamlamaz Türkiye’ye dönen Birsel, önce ATV’de dış haber editörlüğü sonra da çeşitli dergilerde yayın yönetmenliği yapar.
2001’de Sabah gazetesinde köşe yazarlığına başlar. O sıralarda sadece gazete okurunun tanıdığı Birsel’in, daha geniş bir kitleye nüfuz etmesi bir yıl sonra TV’de a yapacağı bir programla gerçekleşecektir.
En çok, “Güldüren Anlık Görüntüler” açılımıyla bilinen “G.A.G.” isimli programın önce sunuculuğunu ardından sunuculukla birlikte metin yazarlığını da yapan Gülse Birsel, esprileri ve olaylara ilginç yaklaşımıyla seyircinin dikkatini çeker.
Reklam filmleriyle dalga geçen “G.A.G.”, Birsel’in eğlenceli sunumu sayesinde yayını dört gözle beklenen bir program haline gelir. Öyle ki, programın yayınına son verildiğinde pek çok kişi hayal kırıklığına uğrar. Ancak bittiğine üzülen seyirciyi güzel bir sürpriz beklemektedir.


“Avrupa Yakası…”
Gülse Birsel, yayın hayatına Şubat 2004’te başlayan ve tam 6 sezon devam eden “Avrupa Yakası”nın hem senaristi hem oyuncularından biri olarak büyük bir başarıya imza atar.
İzlenme rekorları kıran dizinin en önemli özelliklerinden biri güçlü oyuncu kadrosu olur.
Nişantaşı’nda yaşayan “Sütçüoğlu ailesi” ve diziye adını veren “Avrupa Yakası” dergisi çalışanları arasında yaşananların anlatıldığı hikâyedeki karakterleri canlandıran oyuncuların bir kısmı ününe ün katarken bir kısmı da hızla şöhret basamaklarını tırmanır.
Tabii dizinin başarısının, sosyal yaşama da etkileri olur. Kullanılan aksesuarlardan, sıkça tekrarlanan repliklere kadar pek çok unsur benimsenir, günlük yaşamın içindeki yerini alır. Ve sonunda “Gülse Birsel mizahı” ortaya çıkar.

Yeni bir semt; Cihangir
Nişantaşı’nda geçen “Avrupa Yakası”, Birsel’in, senaryoyu tek başına yazmadığı, 15-20 kişilik bir ekibinin olduğu dedikodularına rağmen kadın mizahçı olarak kabulünü adeta tesciller.
Köşe yazıları, bu köşe yazılarından bütünleyerek yayımladığı kitaplarının olması bile, meyve veren ağaç taşlanır misali, bu dedikoduları önlemeye yetmez. Ancak bu dedikodulara seyircinin beklentisi cevap verir; Gülse Birsel Mizahı’ndan, “Avrupa Yakası” gibi başarılı bir proje daha görmek.
Sonunda yeni bir semt Cihangir’de, bambaşka bir hikaye “Yalan Dünya”yla buluşur seyirci, üç yıllık aranın ardından. Kimileri “Avrupa Yakası”ndaki karakterlerin, Türk halkını daha iyi yansıttığını söylese de, yayın hayatına üç sezondur devam eden “Yalan Dünya”daki, Birsel’in bu yeni, nevi şahsına münhasır karakterleri bir anda fenomen haline gelir. Replikler yine dillere pelesenk olur.
1999 yılında Mural Birsel’le evlenen Birsel, özel yaşamının hep özel tutmaya özen gösterse de bu, “Boşandılar, ama bunu saklıyorlar” söylentilerine engel olmadı…

Bir önceki yazımız olan Yıldız Çağrı Atiksoy ve Uraz Kaygılaroğlu 7 Güzel Adam'ı anlattı başlıklı makalemizde Levent Demirkale, Şilan Avcı ve Uraz Kaygılaroğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *